W powszechnym mniemaniu dach składa się wyłącznie ze swojej zewnętrznej powierzchni, zwykle złożonej z dachówek lub paneli. Kwestia ta jest jednak nieco bardziej zawiła i rozległa. Dach nie jest bowiem tylko paroma płytkami, a niezwykle rozbudowaną konstrukcją, która składa się z wielu elementów. Pośród nich są części wewnętrzne, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Czym są wiązary dachowe?

Ale czym dokładnie są wiązary dachowe? Najprościej rzecz ujmując, jest to pewnego typu szkielet, który rozkłada masę dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy pewność, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to technologia stosowana najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, zwłaszcza gdy dach charakteryzuje się dużą powierzchnią. 

Wiązary dachowe to jedna z podstawowych kwestii, o jakich musimy pamiętać, kiedy samodzielnie wznosimy dom. Stanowi podparcie całej konstrukcji, a tym samym gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim domownikom. W dodatku jest to rozwiązanie bardzo tanie i niezwykle opłacalne, zatem warto się na nie pokusić.