Każdy kto wybudował dom, albo miał do czynienia z wymianą dachu musiał odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie – czym pokryć dach? Jest ono na tyle ważne, że zadaszenie powinno przetrwać wiele lat w dobrym stanie. Poza ważną funkcją ochrony domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jaką pełni dach, na pewno można powiedzieć, że jest to zwieńczenie całej budowli nadające wyjątkowego charakteru.

Współcześni producenci prześcigają się w coraz to nowszych ofertach pokryć dachowych, z tego powodu obecnie na rynku wybór jest naprawdę urozmaicony, także jeśli chodzi o kolory. Na pewno odpowiedni rodzaj dachu należy dopasować do rodzaju zadaszenia, a także powinien współgrać z całym budynkiem. Nie można także zapominać o odpowiedniej konstrukcji – inna jest potrzebna w przypadku dachówek, inna z kolei jeśli chodzi o lekką blachę. Jakie są plusy wybranych rozwiązań? Co najlepiej wybrać – dachówkę, blachę czy papę?

Czym można pokryć dach?

Wybór różnego rodzaju pokryć dachowych jest niewątpliwie duży. Z tego powodu przed podjęciem decyzji trzeba zapoznać się z poszczególnymi produktami oraz ich zaletami. Z pewnością, jeśli wcześniej się nie zetknęliśmy z tym tematem, należy zasięgnąć rady specjalisty, który dobierze najlepsze rozwiązanie. Nie ma wątpliwości, że powinna być to starannie przemyślana decyzja, ponieważ takie zadaszenie jest inwestycją na wiele lat i nie warto na tym oszczędzać. Najpopularniejsze pokrycia dachowe to m.in.:

  • dachówka z ceramiki – jest to pokrycie dachowe idealnie odprowadzające wodę. Dachówka ceramiczna jest wyjątkowo popularnym produktem, który klienci chętnie wybierają od wielu lat. Jest ona wyjątkowo polecana na dachy ze spadkiem większym niż 15 stopni. Warto wspomnieć, że jej trwałość wynosi około 100 lat. Dachówka ceramiczna jest przykryciem, które odpowiednio tłumi dźwięki z zewnątrz;
  • papa – jest to rozwiązanie wyjątkowo chętnie stosowane jeśli chodzi o płaskie dachy. Z pewnością jest to stosunkowo tanie pokrycie, które wbrew krążącej opinii jest dobrym rozwiązaniem. Teraz stosowane metody produkcji pozwalają na zwiększenie trwałości papy. Mimo to niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na małą atrakcyjność takiego dachu. Niestety minusem takiego rozwiązania jest potrzeba konserwacji, którą trzeba robić co kilka lat;
  • gont bitumiczny – to pokrycie jest stosowane szczególnie w przypadku skomplikowanych pokryć dachowych. Trzeba pamiętać o regularnej impregnacji takiego zadaszenia. Można powiedzieć, że gont to nic innego jak papa asfaltowa pocięta w kształt dachówek aby zwiększyć jego atrakcyjność. Największym plusem tego typu pokrycia jest na pewno jego niska cena;
  • strzecha – w dzisiejszych czasach jest to bardzo rzadko stosowane przykrycie dachu. Czasami robi się dachy ze strzechy, żeby zwiększyć atrakcyjność turystyczną budynku. Wbrew powszechnej opinii strzecha jest stosunkowo trwałym rozwiązaniem, sięgającym prawie 100 lat. Mimo wszystko, mało kto się na nie decyduje przez wzgląd na wyjątkowo wysoką cenę pokrycia. Przykrywając dach strzechą trzeba pamiętać o dokładnym pokryciu jej preparatami przeciwogniowymi.

Blacha na dach – czy to właściwe rozwiązanie?

Przykrycie dachu blachą jest rozwiązaniem chętnie stosowanym od dawna. Pokrycia z blachy obecnie występujące na rynku to m.in.:

  1. blachodachówki,
  2. blacha płaska,
  3. blacha trapezowa,
  4. panele z blachy, czyli inaczej mówiąc dach z blachy na rąbek.

Szukając pokryć blaszanych, a w szczególności dach z blachy na rąbek należy zwrócić uwagę z czego zrobiona jest blacha. Bez wątpienia najbardziej wytrzymałym rozwiązaniem są materiały z cynku, aluminiowe albo miedzi. Najchętniej wybieranym materiałem również pod względem estetycznym jest blacha tytanowo cynkowa, której niewątpliwą korzyścią jest to, że pod wpływem tlenu i wody tworzy się reakcja chemiczna, podczas której blacha pokrywa się warstwą patyny. 

Dach z blachy na rąbek – czy to jest odpowiednie rozwiązanie?

Blacha układana na rąbek jest rozwiązaniem chętnie stosowanym zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w przypadku zabytkowych budynków. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju dachu jest to, że blacha jest w miarę lekkim surowcem, co pozwala na zastosowanie lekkiej i tańszej konstrukcji dachu. Niezwykle ważne jest to, aby płaty blachy miały rozstaw łat polecany przez producenta. Także sama konstrukcja dachu musi być tak zrobiona, żeby drewno było suche i starannie oheblowane, co zapobiegnie odkształceniom. Taki dach z blachy na rąbek odznacza się nie tylko oryginalnym wyglądem, ale także usztywnia cały dach.

Jest to wyjątkowo wytrzymałe rozwiązanie, które równocześnie sprawia, że cały dach wygląda na lekki.  Tego typu pokrycie dachowe wyjątkowo dobrze wygląda z przestronnymi przeszkleniami chętnie wykorzystywanymi we współczesnym budownictwie. Następną zaletą przykrywania dachu blachą jest to, że produkowana jest ona prawie w każdym kolorze. Jeśli chodzi o dach z blachy na rąbek stojący zdecydowanie najpowszechniejszym kolorem jest grafitowy pasujący do elementów stosowanych przy elewacjach takich jak szkło, drewno, czy stal. Panele dachowe kładzione w rąbek mogą być stosowane niemal na każdym dachu, co jest bez wątpienia dużą. Jeżeli zachodzi potrzeba zamontowania długich arkuszy blachy, są one produkowane na specjalne zamówienie. Niewątpliwie najlepiej prezentują się długie panele, które nie są poprzerywane poprzecznymi łączeniami. Można zakupić arkusze, których łączenie jest niezwykle proste za pomocą zatrzasków. Rąbek w tego rodzaju blachach jest kształtowany w trakcie produkcji.