Dawno temu minęły czasy PRL-u, kiedy wśród mebli dostępne były tylko meblościanki i szafki w jednym kształcie oraz kolorze. Teraz planując urządzanie lub odnawianie mieszkania mamy do sprawdzenia szeroki wachlarz mebli. Szafy na wymiar umożliwiają zaprojetkowanie w niepowtarzalny oraz optymalny sposób naszej powierzchni. Zastanawiasz się czy kupić szafy na wymiar? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Z jakiego powodu wybrać meble na wymiar skoro istnieje tak ogromny wachlarz gotowych mebli na rynku?

Projektując ulokowanie wyposażenia w całym mieszkaniu jak i w pojedynczym pokoju należy zwrócić uwagę na funkcjonalność oraz estetykę projektu. Należy nie zapominać o umiejscioweniu okien, drzwi, grzejników, otworów wentylacyjnych, występowania skośnego dachu itp. Jeśli dane pomieszczenie nie jest łatwe do aranżacji, idealnym rozwiązaniem są szafy na wymiar, które można dopasować do każdego rodzaju pokoi. W ten sposób zaprojektujesz w w najlepszy sposób wykorzystanie Twojej strefy.

Gdzie najlepiej nadadzą się szafy na wymiar?

Wybierając meble na wymiar tak naprawdę ogranicza nas jedynie pomysłowość oraz finanse. Można zaaranżować szafy w przeróżny sposób, tak aby przestrzeń została całościowo wykorzystana. Wykonawcy szaf na wymiar mają sposobność wyprodukowania mebli do każdego pomieszczenia. Meble na wymiar doskonale pasują do przedpokoju, gdzie często jest niewystarczająco miejsca, ale dzięki optymalnemu zaplanowaniu półek oraz drążków jesteśmy zdolni zmieścić ogromną ilość produktów.

Łazienka jest kolejnym, niewielkim pomieszczeniem, gdzie przestrzeń do składowania jest oczekiwana w jak największej ilości. Popularne jest schowanie pralki poprzez nadbudowanie jej szafkami, gdzie możemy chować chemię gospodarczą czy też kosmetyki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli na wymiar?

Szczególnie należy brać pod rozwagę odpowiednie gabaryt szafy. Nie zapominaj o grubości korpusu i drzwi szafy, które zabierają dodatkowo przestrzeń. Planując już środek szafy wybierz najbardziej optymalną głębokość (ok. 60-70 cm), aby ubrania zawieszone na wieszakach bezproblemowo mieściły się w szafie. W przypadku niewielkiego powierzchni prawdzą się również szafy o mniejszej głębokości, które będą użytkowane w formie regałów. Następnym krokiem jest selekcja drzwi – najczęściej wybierane są standardowe drzwi otwierane oraz przesuwne.

Drzwi otwierane nadadzą się w szafach, które nie posiadają dużych wielkości drzwi i swoją wagą nie będą zbyt mocno obciążać zawiasów. Natomiast drzwi przesuwne doskonale odnajdują się w przypadku, gdy nie ma wystarczającego strefy na otwieranie frontów. Poza tym dobrze radzą sobie z masywniejszymi i obszerniejszymi frontami, które mogą być zaprojektoane aż do sufitu. W sytuacji wybrania drzwi przesuwnych powinno się pamiętać o dodatkowym miejscu na szyny. Wnętrze szafy można zaaranżować już według swoich preferencji dzięki rozmieszczeniu półek, drążków czy szuflad.