Każdy, kto choć raz remontował łazienkę stanął przed wyborem odpowiednich płytek. Nie można zapomnieć, że jest to zakup na wiele lat, z tego powodu powinien być dobrze rozważony. Aby takie płytki odpowiednio sprawdzały się przez dłuższy czas, muszą być doskonałej jakości. W przypadku łazienki istotne jest, aby kierować się nie tylko estetyką, ale również odpowiednimi parametrami, ze względu na wysoką wilgotność. Jak wybrać odpowiednie płytki do wykończenia łazienki? Czym dokładnie należy się kierować? Co najlepiej sprawdzi się w łazience – glazura, gres czy terakota?

Czy gres w łazience jest dobrym pomysłem?

Płytki gresowe są wykonane na bazie szlachetnej kamionki – jest to mieszanina gliny, krzemienia a także innych składników. Remontując łazienkę można wybrać gres szkliwiony, który jest łatwy w utrzymaniu czystości. Należy z kolei unikać gresu polerowanego, który jest materiałem wyjątkowo wymagającym w codziennej pielęgnacji, a po zalaniu wodą staje się śliski. Płytki gresowe odznaczają się dużą twardością, a także tym, że nie przepuszczają wilgoci. Na rynku jest szeroki wybór płytek gresowych charakteryzujących się różnymi cechami. Jest to materiał idealny do wykończenia łazienki, jeśli znajdziemy taki o dobrych parametrach.

Terakota do łazienki

Terakota wykonywana jest z wysokiej jakości gliny. Nie można zapominać, że parametry techniczne płytki z terakoty są zdecydowanie gorsze. Pomimo tego są one twarde, odporne na ścieranie, ale silniejsze uderzenie może przyczynić się do pęknięcia. Warto wspomnieć, że nie są one śliskie, co doskonale się sprawdzi szczególnie w łazienkach. Aczkolwiek, wadą tych płytek jest to, że są mocniej nasiąkliwe niż gres, co może spowodować uszkodzenia w przyszłości. Terakota była bardzo popularna w Polsce, zanim na rynku pojawił się gres.  Terakota ma kilka stopni ścieralności, co umożliwia dopasować odpowiedni materiał jeśli chodzi o przeznaczenie, czy pomieszczenie. Wyższością terakoty nad gresem jest na pewno to, ze ma ona zdecydowanie więcej wzorów i kolorów. Terakota najczęściej kładziona jest na podłogach, ale czasami jest wykorzystywana również na ścianach. Może być też stosowana na zewnątrz, jeśli charakteryzuje się mrozoodpornością.

Glazura – co to jest?

Glazurą nazywa się płytki, które wykonane są z kaolinu. Glazura jest materiałem, którego na pewno nie poleca się kłaść na podłodze. Wyróżnia się ona kruchością i nie jest odporna na ścisk. Glazura pokryta jest niewielką warstwą szkliwa, co sprawia, że jest łatwa w czyszczeniu środkami chemicznymi, oraz odporna na wilgoć, z tego powodu dobrze sprawdzi się w łazience czy kuchni, ale tylko na ścianach. Jest to materiał, używany miejscach, które nie są narażone na uszkodzenia. 

Jakie płytki do łazienki?

Najważniejszym parametrem przy poszukiwaniu płytek do łazienki powinno być miejsce ich ułożenia. Zwłaszcza w przypadku glazury, która nie jest zalecana na podłogach. Należy również wziąć pod uwagę to, że w łazience zazwyczaj jest mokra podłoga, dlatego płytki nie powinny być zbyt śliskie. Oczywiście dopasowując płytki, należy szukać pasujących do stylu łazienki. Na rynku jest tak duży wybór, że z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Warto wybrać się do sklepu, w którym profesjonaliści doradzą idealne rozwiązanie. Takie miejsca znajdują się prawie w całej Polsce: Warszawa, Łódź, Otwock, Pruszków oraz w wielu innych miejscowościach. Oczywiście jeżeli posiadamy wiedzę na temat płytek, i wiemy czego poszukujemy można je zamówić również przez internet.