Polska jest niewątpliwie państwem posiadającym duże zasoby węgla. Jest to przyczyna dla której nadal jest to najpowszechniejsza metoda ogrzewania domów. Niestety, na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie dla środowiska naturalnego. Warto więc zastanowić się nad alternatywnymi sposobami, które nie wpłyną negatywnie na czystość powietrza. Jednym z takich rozwiązań coraz bardziej popularnych w ostatnich latach są kotły na biomasę. W tych kotłach pali się pellet, czyli odpad z roślin, który wydziela niewielką ilość zanieczyszczeń. Czy warto zainwestować w ten sposób? Czym dokładnie jest pellet i jak jest produkowany?

Źródło:https://domusa.pl/kategoria/kotly-na-biomase/

Czym właściwie jest pellet?

Ciepło uzyskiwane w kotłach na biomasę powstaje dzięki paleniu pelletu. Czym on tak dokładniej jest? Najpowszechniejszym pelletem jest zrobiony z drewna, ale jest kilka rodzajow tego opału. Jest to granulat długi na kilka milimetrów, który produkowany jest w efekcie sprasowania z użyciem wysokiego ciśnienia. Podczas jego produkcji pozbawiany jest on w dużej mierze wilgoci, która mogłaby utrudnić jego palenie się. Dlatego jest to surowiec, który sprawnie i wydajnie się spala. Wyróżniamy następujące odmiany pelletu:

  • Pellet drzewny,
  • Pellet słonecznikowy,
  • Pellet zbożowy,
  • Pellet wyprodukowany z trawy.

Należy pamiętać, że każdy pellet ma odpowiednią klasę, która mówi nam o jego gatunku, a także efektywności. Do kotłów zupełnie zautomatyzowanych poleca się pellet najwyższej klasy- A1. W mniejszych kotłach posiadających w podajnik zautomatyzowany zaleca się pellet A2 trochę niższej klasy. W przemyśle natomiast wykorzystywany jest pellet bez klasy.  Dodatkowo pellet dedykowany do spalania przemysłowego wzbogacony jest w specjalną substancję, która odpowiada za spiekanie żaru. 

Dlaczego warto zainwestować w kotły na biomasę?

Oprócz podstawowej zalety jaką jest dbałość o jakość powietrza, ogrzewanie za pomocą biomasy ma wiele plusów. Ponadto, odpady powstałe w efekcie spalania pelletu są wartościowym nawozem użyźniającym ziemię. Biomasa jest paliwem, które wyjątkowo szybko się rozpala, dlatego w krótkim czasie można uzyskać wysoką temperaturę, w przeciwieństwie do zwykłego drewna, przy którym ten proces jest wydłużony. Biomasę łatwo się przechowuje, poza tym nie brudzi ona tak jak ma to miejsce w przypadku drewna. Następną korzyścią jaką daje ten rodzaj ogrzewania jest wygoda. Kotły na pellet są niemalże samoobsługowe, a część z nich jest zupełnie automatyczna. Nowocześniejsze kotły same dawkują ilość biomasy, rozpalenie a nawet wygaszenie. W takiej sytuacji uzupełnianie biomasy może mieć miejsce nawet raz na kilka dni. 

Jakie są rodzaje kotłów na biomasę?

Na rynku powstaje coraz więcej kotłów na biomasę, zapewniające użytkownikom maksymalną wygodę codziennego użytkowania. Obecnie można spotkać następujące rodzaje:
  • Kocioł na biomasę z górnym spalaniem– jest to wyjątkowo ekonomiczna wersja dla osób nie mogących pozwolić sobie na kosztowniejsze kotły. Ich minusem jest to, że potrzebna jest ręczna obsługa. W tego typu kotłach palone jest cały opał, który jest na ruszcie.
  • Kocioł na biomasę z dolnym spalaniem – tego rodzaju kocioł jest zdecydowanie bezpieczniejszy od poprzednika, a co więcej jest wydajniejszy. W tym modelu spaliny są od razu transportowane do odpowiedniego kanału. Jednocześnie w tym kotle nie dochodzi do niezamierzonego wygaszenia.
  • Kocioł parowy na biomasę – są to jedne z najnowszych kotłów, całkowicie bezobsługowych, dzięki czemu są bardzo komfortowe w codziennym użytku. W tych wersjach zamontowane są ruchome ruszty oraz podajniki zautomatyzowane. Część kotłów samodzielnie usuwa popiół oraz spaliny. 
  • Kocioł fluidalny na biomasę– jest to odmiana kotła parowego. Ten typ jest przystosowany głównie do wytwarzania gorącej wody. Metoda jego działania polega na powstawaniu procesu fluidyzacji, dzięki czemu emisja gazów cieplarnianych jest niewielka. Na rynku są są kotły atmosferyczne, a także ciśnieniowe. 

Oczywiście wybranie odpowiedniego kotła zależy od możliwości finansowych, a także nieruchomości jaką chcemy ogrzać. Przed kupnem warto policzyć jakie mamy zapotrzebowanie na moc grzewczą, mając na uwadze rozmiar budynku a także zastosowanej jego termoizolacji.