Prawo regulujące ogrzewanie umieszcza coraz większe restrykcje.Ograniczają chęć sprzedaży słabej jakości kotłów i niezbyt ekologicznych paliw. Właśnie z tego powodu w kilku ostatnich latach kotły na pelet zyskały taką popularność. Ten rodzaj paliwa ma także dużą wydajność.

Z czego produkowany jest pelet?

Pelet jest paliwem pod postacią granulatu w kształcie sprasowanych wałków wielkości 6-8 mm i maksymalnej długości 30 mm. Pelet jest produkowany z biomasy, czyli pozostałości z produkcji rolnej które zostały sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Wyróżniamy kilka rodzajów:

pelet drzewny produkowany przy użyciu trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych;
pelet agro produkowany z słomy, siana, biomasy roślin energetycznych;
pelet który jest produkowany z łusek słonecznika;
pelet który jest produkowany z innych odpadów.

Jednakże ze względu na przeznaczenie dzieli się go na na dwa rodzaje. Pelet przemysłowy wykonuje się między innymi ze słomy. Za jego pomocą ogrzewa się budynki użyteczności publicznej a także użyteczności przemysłowej. Pelet który stosuje się w domu jest z reguły z drzew. Produkuje się go z resztek pochodzących z tartaków, stolarni a także zakładów drzewnych. Pamiętajmy że muszą one być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń zarówno chemicznych jak i mineralnych.

Czy pelet naprawdę jest tak bardzo ekologiczny?

Pelet jest to bardzo wydajne paliwo, bo jego wartość
energetyczna to 19500 kJ/kg przy zawartości popiołu pół procenta. Natomiast kaloryczność 2 kg peletu jest odpowiednikiem jednego litra oleju opałowego. Aczkolwiek pamiętaj że zależy to też od kotła na pelet a także dostawcy paliwa. Zaleca się stosować pelet certyfikowany, na przykład DIN PLUS lub EN PLUS o bardzo wysokiej klasie od profesjonalnego sprzedawcy. Pelet posiadający certyfikat powinien być w posiadaniu odpowiedniego oznaczenia. Do zastosowań komercyjnych oraz domowych według standardu EN PLUS wyróżnia się:

klasę właściwości A1 – najwyższej jakości pelet posiadający wysokie parametry spalania i bardzo małej ilości popiołu oraz azotu.
klasę właściwości A2 – ten pelet stosowany w sporych instalacjach;
klasę właściwości B – pelet, który może powstać z drewna, które nie jest przetworzone chemicznie.