Fotowoltaika jest w Polsce coraz bardziej popularna. Jest to wynik zalet, które posiada. Panele słoneczne to dziś naprawdę częsty widok w Polsce. Mnóstwo osób, które dopiero bierze pod uwagę ich montaż zastanawia się na tym, jaka jest ich cena , a także od czego jest ona uzależniona. Zobaczmy co ma wpływ na to, ile kosztuje fotowoltaika.

Poznaj plusy założenia fotowoltaiki

Zacznijmy od tego dlaczego w ogóle warto montować panele słoneczne. Fotowoltaika wykorzystuje energię słoneczną do wyprodukowania energii elektrycznej. Oznacza to, że panele słoneczne pozwalają nam na niezależność od dostawcy prądu. Jeśli mieszkamy w okolicy, w której często mają miejsce awarie skutkujące przerwami w dostępie do energii elektrycznej, fotowoltaika sprawdzi się doskonale. Dodatkowo pozwala ona uniknąć rosnących cen prądu. Fotowoltaika jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku naturalnemu. Panele słoneczne podczas pracy nie produkują gazów czy pyłów, które niekorzystnie wpływają na środowisko. Nie generują hałasu, co oznacza, że obecność paneli słonecznych nie wpływa negatywnie na komfort mieszkania w domu. Panele słoneczne nie wymagają obsługi, a raz zamontowane sprawdzają się przez wiele lat.

Sprawdź ofertę firmy Eco-synergia – Pomorskie to obszar ich działania.

Cena paneli słonecznych a miejsce ich montażu

Tym, co wpływa na koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej jest między innymi miejsce montażu. Najlepiej jest, jeśli panele słoneczne można zamontować na dachu , który nie wymaga żadnych poprawek. Wówczas cena jest najniższa. Może jednak zdarzyć się tak, że panele muszą znaleźć się na gruncie. W takiej sytuacji koszt zwiększy się o budowę specjalnej konstrukcji oraz przygotowanie przekopu po to, aby połączyć instalację fotowoltaiczną z domem.

Warto zobaczyć rozwiązania firmy Sollab – również województwo Pomorskie

panele słoneczne, fotowoltaika

Czy cena instalacji fotowoltaicznej zależna jest od doświadczenia firmy ją wykonującej?

Najczęściej jest tak, że cena jest zależna od doświadczenia firmy. Doświadczone firmy, które długo działają na rynku paneli słonecznych mają w wielu wypadkach nieco wyższe stawki. Warto jednak pamiętać, że nie warto oszczędzać, decydując się na fotowoltaikę. Firma, która dopiero zaczyna swoją działalność na tym rynku może wykonywać instalację niepoprawnie. Zawsze jest także ryzyko błędnego obliczenia mocy, jaką powinna mieć instalacja.

Wpływ lokalizacji na cenę fotowoltaiki

Decydując się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, zawsze trzeba pamiętać, że w dużych miastach takich, jak Rybnik, Białystok, Bytów czy Gdańsk ceny są nieco wyższe. Mimo to instalacja paneli słonecznych naprawdę się opłaci.

Rozmiar paneli słonecznych a cena

Im większa instalacja, tym rzecz jasna więcej trzeba będzie za nią zapłacić. Podobnie jest wtedy, kiedy panele muszą charakteryzować się większą mocą. Należy jednak pamiętać, że wielkość instalacji zawsze musi iść w parze z wielkością gospodarstwa domowego. Nie jest więc najlepszym pomysłem zmniejszanie jej po to, aby ponieść mniejsze koszty.

Czy na fotowoltaikę można otrzymać dofinansowanie?

Jeśli chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną, a jednocześnie zależy nam na tym, aby zapłacić jak najmniej, warto zdecydować się na dofinansowanie. Aktualnie dostępne są rozmaite programy, które gwarantują dofinansowanie na montaż fotowoltaiki. Fotowoltaika to rozwiązanie, na które warto się zdecydować. Na pewno poniesiony wydatek zwróci się w ciągu kilku najbliższych lat.