Samochody napędzane paliwem alternatywnym cieszą się w krajach UE wciąż znaczniejszą estymą. Wynika to ze względów na wskroś finansowych, jak i z powiększenia się wiedzy o ochronie środowiska wśród poszczególnych właścicieli. Odważniejsi obserwatorzy wspominają o boomie na auta ciężarowe z napędem na gaz.

Niedrogo oraz w poszanowaniu środowiska

Najważniejszą cechą pozytywną paliwa alternatywnego są względnie małe nakłady na ich wykorzystanie. Przeprowadzane na przestrzeni kilku lat testy sugerują, iż pojazd ciężarowy zasilany LNG potrafi pokonać tę samą odległość około dwadzieścia procent minus niż taki sam wóz wyposażony w jednostkę wysokoprężną. W związku z tym, właściciel zmniejsza nakłady na paliwo o 20%.

Warto również zaznaczyć przymioty pojazdów ciężarowych jeżdżących na gaz w stosunku do ich elektrycznych konkurentów. Samochody na prąd nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem, ze względu na mniejszy zasięg oraz problematyczność osprzętowienia: zamontowany tu rząd baterii osiąga wagę około ośmiu ton. Pamiętać należy, iż dopuszczalna masa całkowita pojazdu ciężarowego wynosi w granicach 40 ton. Ciężar baterii w pojeździe na prąd wymaga od przewoźnika redukcję transportowanych towarów. To zaś podaje w wątpliwość sensowność jego firmy.

Ciężarówka na gaz Elpigaz ma również na ogół etykietkę przyjaznej dla środowiska. Część decydentów już dzisiaj w sposób otwarty wspiera przewoźników preferujących paliwo gazowe. Ma to miejsce choćby w Niemczech, gdzie ciężarówki na gaz zostaną zwolnione z opłaty drogowej aż do grudnia 2023 roku.

Braki zaplecza

Powszechną obecność ciężarówek na gaz ograniczają jeszcze bariery z zakresu infrastruktury. Okazuje się to nad wyraz widoczne w odniesieniu do gazu LNG, które zatankujemy nad Wisłą zaledwie w paru miejscach. Na kontynencie ilość punktów oferujących LNG oscyluje w okolicach trzystu. Wiodący dystrybutorzy gazu zapewniają, iż ilość punktów zacznie rosnąć w kolejnych latach.

Interesuje Cię tematyka transportowa? Zobacz: transport ciężarowy wrocław