Założenie działalności gospodarczej związane jest z regularnymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, oraz z Urzędem Skarbowym. Można to robić wyłącznie przy użyciu konta bankowego, gdyż instytucje te honorują tylko transakcje bezgotówkowe. Można uznać, że założenie konta firmowego jest potrzebne, żeby móc prowadzić firmę. Jest to fakt, który nikogo nie powinien dziwić. Z tego powodu wielu przedsiębiorców po zarejestrowaniu firmy swoje kroki kieruje do banku, w celu założenia konta firmowego. Jednka wiele przedsiębiorców zastanawia się, czy może używać swoje konto prywatne, żeby móc dokonywać rozliczeń składkowych i podatkowych? Niewątpliwie rachunek firmowy jest dużym ułatwieniem dla przedsiębiorcy, umożliwia stosunkowo bezproblemowe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę konieczne jest zakładanie kolejnego, jeżeli mamy już konto osobiste?

Konto firmowe – co na to prawo

Rachunek firmowy pozwala swobodnie zarządzać finansami firmy. Umożliwia również w miarę proste rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych i. Można uznać, że konto firmowe bardzo przypomina to osobiste, czyli pozwala wypłacać gotówkę, czy płacić kartą. Czy przepisy zobowiązują do posiadania osobnego konta firmowego? Prawo nie określa tego jednoznacznie. Nie ma paragrafu, który nakładałby obowiązek zakładania osobnego konta. Czyli w teorii można korzystać z konta osobistego, także w celu rozliczania się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wtedy podczas rejestracji działalności gospodarczej należy tylko podać numer konta osobistego.

Konto osobiste i firmowe w jednym – czy to dobry pomysł? 

Jak już wspomniano wyżej, nic nie stoi na przeszkodzie aby posiadać jeden rachunek bankowy do celów osobistych i firmowych. Mimo wszystko warto zadać sobie pytanie – czy to dobre rozwiązanie? W praktyce to zdecydowanie nie jest rozsądny pomysł. Na takim koncie bankowym tworzy się bałagan, ponieważ nie rozdziela on transakcji firmowych i prywatnych. Może to być przyczyną dużych problemów szczególnie jeśli dojdzie do kontroli, którą przeprowadza urząd skarbowy. W takiej sytuacji podatnik ma obowiązek wyjaśnić, które transakcje związane są z zarządzaniem firmą. Ponadto jest to spore utrudnienie w codziennym zarządzaniu domowym budżetem a także finansami przedsiębiorstwa. Odstępstwem od tej reguły jest mikroprzedsiębiorstwo, którego jedynymi transakcjami są przelewy do US i ZUS. Trzeba jedynie pamiętać, że rozliczenia z tymi instytucjami dokonuje się za pomocą konta bankowego, którego numer został podany przy zakładaniu firmy.

Biała lista podatników VAT a rachunek firmowy

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tym przypadku istnieje wyjątek od reguły. Podatnicy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT z całą pewnością muszą założyć konto firmowe. Szczególnie, jeżeli przelewy przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy numer bankowy płatnika jest na białej liście podatników VAT, którą prowadzi Ministerstwo Finansów. Zgodnie z prawem na takiej liście może znaleźć się tylko i wyłącznie konto firmowe. Przeoczenie tego obowiązku może skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Konto firmowe – jak znaleźć najlepsze?

Jak widać założenie konta firmowego jest nie tyle przymusem, co uproszczeniem dla przedsiębiorcy, z tego powodu naprawdę warto je założyć Jednakże oferta banków jest bardzo rozbudowana i niełatwo znaleźć najodpowiedniejszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co zwrócić uwagę wybierając najlepsze konto bankowe? Przeglądając ofertę banków warto zwracać uwagę na to samo, co w przypadku poszukiwania konta prywatnego. Bez wątpienia wyjątkowo ważną kwestią jest brak opłat za prowadzenie konta firmowego. Permanentny, miesięczny koszt może być sporym utrudnieniem szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w zdecydowanej większości przewiduje prowadzenie bez opłat, to mimo wszystko należy uważać. Jednakże bezpłatne prowadzenie konta bankowego może być związane z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Następnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest koszt wydania czy utrzymania karty płatniczej. Często można skorzystać z karty płatniczej przewidzianej do konta firmowego, a najkorzystniejsze oferty zakładają brak dodatkowych opłat. Pomimo tego również w tym przypadku może się to wiązać z pewnymi warunkami. Zazwyczaj jest to pewna ilość transakcji w miesiącu. Korzystając z konta firmowego często przedsiębiorcy potrzebują wypłaty gotówki, a nie mają czasu, żeby iść się bezpośrednio do banku. Dlatego należy poszukiwać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bez dodatkowych prowizji. Oczywiście podstawą przy posiadaniu konta firmowego jest wykonywanie przelewów, co zdecydowanie powinno być bezpłatne. Uiszczanie opłat za każdy przelew wychodzący może zbyt mocno obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie szukać najlepszego konta firmowego?

Banki często reklamują swoje usługi w mediach. Pomimo tego nie należy od razu decydować się na pierwszą lepszą ofertę jaką znajdziemy. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpłatnych rankingów kont firmowych. W ten sposób można porównać rozmaite oferty banków w bardzo przejrzysty sposób. Ranking kont firmowych jest na bieżąco aktualizowany, dzięki temu możemy być pewni, że taka oferta jest w danej chwili aktualna.