Coraz częściej w Polsce trafiają się nietypowo upalne lata. Zazwyczaj temperatury są tak duże, że normalne funkcjonowanie jest kłopotliwe. W takiej sytuacji podniesienie komfortu może zapewnić właściwy klimatyzator. Czym tak naprawdę jest klimatyzator? W skrócie jest to urządzenie, które służy do ochładzania powietrza. Ale czy opłaca się zainwestować w klimatyzator, skoro lato trwa jedynie kilka miesięcy?

Źródło: Firma oferująca klimatyzatory mobilne we Wrocławiu.

Jak działa klimatyzator?

Wbrew pozorom, jeśli chodzi o zasady działania klimatyzacji jest to dosyć prosty mechanizm. Generalnie jest to urządzenie, które można porównać do lodówki-  schemat schładzania powietrza jest podobny. Klimatyzator składa się z parownika, skraplacza oraz sprężarki. Powietrze, które trafi do wewnątrz ochładzane jest w parowniku poprzez oddanie ciepła czynnikowi chłodzącemu. Kolejnym etapem jest sprężenie gazu w sprężarce, aby następnie trafić do skraplacza, tam powietrze zostaje przemienione w ciecz. Na koniec po raz kolejny trafia na parownik, gdzie ponownie zmienia się w w stan gazowy. Najnowocześniejsze modele klimatyzatorów posiadają wiele dodatkowych funkcji. Poza samym schładzaniem powietrza, są to:

  • Ogrzewanie – w zimowe miesiące można odwrócić sposób działania tak, aby do pomieszczenia trafiało nagrzane powietrze.
  • Wentylacja – istnieje możliwość podłączenia klimatyzatora do systemu wentylacyjnego. Podczas gdy urządzenie jest wyłączone, system wentylacyjny będzie działać niezależnie. Połączenie tych dwóch systemów pozwala dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz.
  • Oczyszczanie powietrza – jest to opcja coraz popularniejsza w polskich domach ze względu na niewystarczającą jakość powietrza. Zainstalowanie w środku klimatyzatora filtry pozwolą na oczyszczanie powietrza. Jest to praktyczna funkcja zwłaszcza dla alergików.
  • Osuszanie – klimatyzator pozwala na utrzymanie stałej, odpowiedniej wilgotności powietrza. Zwiększa to komfort termiczny, oraz przeciwdziała powstawaniu grzybów.
  • Jonizowanie powietrza – jest to dodatkowa funkcja, która znacznie wpływa na wzrost ceny urządzenia. Klimatyzator z wbudowanym jonizatorem ma z pewnością korzystny wpływ na nasze zdrowie. 

Jeżeli zdecydujemy się na montaż klimatyzacji w pomieszczeniu, warto regularnie ją serwisować. Dzięki temu jakość powietrza będzie dobrej jakości, a sam klimatyzator będzie niezawodny znacznie dłużej. 

Czy montaż klimatyzacji to dobry pomysł?

Jak większość urządzeń, klimatyzator ma określone wady i zalety. Podstawową jego wadą jest cena samego urządzenia, a także cena instalacji. Montaż klimatyzacji najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która wykona to sprawnie i odpowiednio, aczkolwiek nie jest to oszczędne rozwiązanie. Tutaj przechodzimy do kolejnej wady, gdyż instalacja klimatyzacji zazwyczaj wiąże się z kuciem ścian i jest to naprawdę poważny remont. Oczywiście jeśli nie mamy przestrzeni na stały montaż, warto pomyśleć nad klimatyzatorem mobilnym. Istnieją firmy oferujące wypożyczanie klimatyzatorów w niskich cenach. Dodatkowo klimatyzator należy okresowo serwisować i zmieniać filtry. Niewątpliwie klimatyzacja ma wiele zalet. Głównie jest to komfort termiczny w czasie upałów, które występują się znacznie częściej. Dzięki temu również sen w upale bezproblemowy. Kolejną korzyścią tego urządzenia jest polepszenie jakości powietrza, co jest istotne szczególnie dla osób chorujących na astmę i alergię. Zamontowane filtry powietrza skutecznie poprawiają jego czystość. Następną zaletą mającą dobry wpływ na ludzi jest podtrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Plusy klimatyzacji znacznie przewyższają jego wady, przez co warto zainwestować to urządzenie. Co w przypadku, kiedy nie mamy miejsca na montaż klimatyzatora, lub korzystać z jego zalet tylko latem?

Klimatyzator mobilny- idealne rozwiązanie dla nieprzekonanych

Obecnie powstaje coraz więcej wypożyczalni klimatyzatorów. Są one bardzo popularne szczególnie w większych miastach jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Łódź. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie posiadają wolnej przestrzeni na stały montaż urządzenia. Nierzadko wypożyczalnie oferują swoje urządzenia dla wesel w miejscach gdzie nie ma stałej klimatyzacji. Znacznie zwiększa to samopoczucie gości w czasie przyjęcia. Warto mimo wszystko pamiętać, że nie każde urządzenie będzie się nadawało do schładzania dużych pomieszczeń. Główną zaletą mobilnego klimatyzatora jest to, że wyposażony jest on w kółka i z łatwością można go przemieścić. Na pewno minusem takiego urządzenia jest emitowany przez niego hałas. Jest on zdecydowanie głośniejszy, niż urządzeń zamontowanych permamentnie. Klimatyzatory mobilne nie są także tak wydajne jak te wymagające montażu. Na pewno przed decyzją co do zakupu lub wynajęcia klimatyzatora trzeba przeanalizować wszystkie za i minusy. Zazwyczaj pomimo chęci nie ma po prostu opcji kupna stałego klimatyzatora, i wtedy jedynym rozwiązaniem, które pozwoli nam mimo wszystko rozkoszować się przyjemniejszym powietrzem jest jego wypożyczenie. Wynajęcie klimatyzatora jest rozwiązaniem z którego chętnie korzystają biura. Należy jednak mieć na uwadze, że klimatyzatory przenośne są urządzeniami znacznie głośniejszymi niż standardowe. Dlatego zwłaszcza jeżli chodzi o biura warto wybrać model jak najcichszy.