Okna stanowią ważny punkt naszych domostw. Pozwalają obserwować świat zewnętrzny i dają zastrzyk światła słonecznego, regulują też ciepło wewnątrz pomieszczenia. Z drugiej strony pozwalają przechodniom zaglądać do wnętrz naszych mieszkań, co rzutuje na naszą prywatność.

Między innymi z tego powodu na oknach instaluje się różnego typu dekoracje. Zakładając na okna plisy, rolety bądź zasłony chcemy też by całość dobrze wyglądała.

Niebagatelna jest funkcjonalność takich ozdób oraz ich fason. Projektując wnętrze przeważnie będziemy dążyć do tego, by plisy w Gdańsku czy rolety komponowały się z resztą wnętrza. Jakie są zatem rodzaje ozdób na okna i czym się one cechują?

Spis treści:

Z jakich akcesoriów możemy skorzystać dekorujac okna?

Rynek oferuje nam liczne ozdoby okienne. Współczesna technologia pozwala na produkowanie elementów o dowolnym kształcie, kolorze i z zastosowaniem wybranych motywów.

Plisy, zasłony czy rolety mają nas chronić nie tylko przed wzrokiem przechodniów, ale też, kiedy to potrzebne, odcinać dopływ słońca do pomieszczenia. Zaciemnione wnętrze stanowi najlepsze warunki do spania.

Dotychczas najpopularniejszą opcją były zasłony. Masywne i stylowe potrafią zmienić na oblicze całej(go) wystroju. W zależności od wykorzystanej tkaniny i wzoru mogą być świetnym uzupełnieniem biur, bibliotek czy sypialni. Ponadto w łatwy sposób można je zmieniać w zależności od okazji czy własnego widzimisię.

Inną często spotykaną opcją na naszych oknach są rolety. Wyróżniają się one przede wszystkim funkcjonalnością – skutecznie zasłaniają bądź odkrywają świat zewnętrzny. Rolety także mogą być wykonywane z różnorodnych tkanin.

Rolety można regulować, dzięki czemu uzyskujemy poziom jasności adekwatny do potrzeby chwili. Ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które łączą w sobie cechy firan i zasłon. Gdy słońce nam doskwiera, w łatwy sposób będziemy się mogli od niego odizolować i odwrotnie – gdy potrzebujemy go więcej, wtedy jednym ruchem możemy zrealizowac powzięty cel.

Jaką funkcjonalnością cechują się plisy okienne?

Warto poświęcić trochę uwagi plisą. Są one alternatywą dla tradycyjnych rolet. Różnica między nimi polega na metodzie montowania. Plisy montuje się w ramie okiennej, zaś rolety rzymskie mocowane są na zewnątrz okna. Ponadto plisy można regulować obustronnie. Jest to rozwiązanie zyskujące coraz większą uwagę.

Plisy w Gdańsku bazują na dwóch listwach, które wmontowane w ramę okienną poruszają tkaniną. Mechanizm pozwala przy użyciu sznurka zwijać materiał w estetyczną harmonijkę. Jest to dobre z perspektywy otwierania/zamykania okien – plisy nie utrudniają tej czynności.

Dużym walorem plis okiennych, jest łatwość montażu i demontażu konstrukcji bez ingerencji w ścianę czy ramę okna.

Plisy są zwłaszcza chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Możliwość dwukierunkowego sterowania materiałem pozwala, zależnie od zamiarów, zasłonić część lub całość wnętrza. Jest to rozwiązanie cenione także w miejscach użytkowych.

Pośród mankamentów plis wymienia się jakość, którą plisy mogą tracić w wyniku wilgoci występującej w pomieszczeniach. Jednak, jest to kwestia materiału – można wykorzystać plisy z materiału odpornego na wilgoć.

W co ubrać swoje okna?

Pierwszorzędną sprawą jest to, czy plisy będą spełniać nasze oczekiwania co do użyteczności. W takim układzie walory estetyczne można zawsze dopracować, tak by plisa współgrała z resztą wystroju.

Bez wątpienia warto zaglądnać do odpowiedniego sklepu, gdzie pracownicy powinni nam doradzić. Ich znajomość różnych opcji, tkanin, styli i elementów może być dla naszej(go) postrzegania wartościowe. Dzięki takiemu spojrzeniu na pewno łatwiej będzie zrealizować zakupy.