W budownictwie co chwila klarują się coraz nowsze trendy. Jednym z ostatnich krzyków mody w tej kwestii są domki szkieletowe. Dotychczas kojarzyły się one głównie z letnimi rezerwacjami, w których ludzie spędzali wakacje.

Ale z rozwojem technologii, coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie w takich domach całorocznie. Budowa domów szkieletowych zachęca do stawiania na to rozwiązanie dzięki oszczędności czasu, pieniędzy i materiałów.

Obecnie coraz więcej firm oferuje budowę tego typu domów. Poprawa wytrzymałości materiałów, sprawia, że w szybkim tempie każdy może mieć gotowy dom szkieletowy pod klucz.

Warto zatem wiedzieć co przemawia za tego typu trendem. Przy okazji można sobie odpowiedzieć na pytanie, czy dom szkieletowy spełnia nasze oczekiwania.

Spis treści:

Na czym polega technika budowania domów szkieletowych?

Domki szkieletowe powstają opierając się o drewniany szkielet, do którego dosztukowywane są ściany, stropy i sufit. Pozwala to na zorganizowanie większości elementów osobno, dzięki czemu wszystko przebiega znacznie szybciej niż w przypadku murowanego stawiania domu.

By powstał dom szkieletowy pod klucz, cały(a) stelaż wiązana jest metalowymi zatrzaskami do fundamentu lokum. Jest to przy okazji najważniejszy punkt całej budowy. Należycie zamontowany szkielet zapewnia trwałość i bezpieczeństwo takiego rozwiązania.

Budowa domów szkieletowych, to kolejno montaż poszczególnych części składowych domu do szkieletu. Jest to zajęcie proste, jednak wymagające dokładności.

Użycie gotowych półproduktów pozwala znacznie obniżyć koszty takiej budowy. Żeby stawiać domki szkieletowe nie trzeba zatrudniać dużej liczby pracowników. Warto jednak przedyskutować ten pomysł z ekspertami, którzy zapewnią pomoc w całym procesie.

Plus i minusy domów szkieletowych

Wspomniany wcześniej czas budowy takiego domu jest jego wielkim atutem. Budowa domów szkieletowych trwa średnio 2-3 miesiące – nieporównywalnie mniej niż stawianie domu murowanego.

Ponadto cena takich domów jest o wiele niższa. Dodatkowo cena całego przedsięwzięcia znana jest z góry – nie ma mowy o niespodziewanych kosztach. Na cenę rzutuje też mniejsza liczba budowlańców zaangażowanych w realizację.

Energooszczędność to następny przymiot, który wyróżnia dom szkieletowy pod klucz. Dobra izolacja zapobiega utracie ciepła i utrzymuje odpowiednią temperaturę wewnątrz. Ponadto nowoczesne domy szkieletowe często kooperują z pompami ciepła czy fotowoltaiką, co pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć koszty eksploatacji.

Żeby takie rozwiązanie mogło być długotrwałe konieczne jest dopilnowanie wszystkich szczegółów. Istotny jest profesjonalizm wykonawców. Przy tego rodzaju konstrukcjach każda drobnostka może wpływać na efekt finalny.

Komu zlecić budowę domu szkieletowego?

By cały projekt miał ręce i nogi potrzebni są specjaliści. Szukając firm, które wykonają dom szkieletowy pod klucz należy dokładnie zbadać ich portfolio.

Warto również znaleźć opinii(e) klientów i przeglądnąć już wykonane projekty. Budowa domów szkieletowych to dla różnych firm realna pasja, co widać po ich podejściu – trzeba jednak wiedzieć gdzie szukać.

Konsultacje z producentem wydają się najlepszą drogą, gdy zainteresują nas domki szkieletowe.