Coraz częściej w polskiej architekturze można dostrzec domy z drewna. O ile tego typu budowle znalazły swoich zwolenników w innych krajach już w przeszłości, o tyle w Polsce nadal stanowią nowość.

W Polsce od lat stawia się na domy murowane. Drewno przez wiele lat było uznawane za materiał o niskiej wytrzymałości. Od pewnego czasu trend się zmienia i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej powszechna.

Spis treści:

Zalety domów szkieletowych

Budowa domów drewnianych to pomysł zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie w Europie Północnej znalazły one zastosowanie na szerszą skalę. Są to obszary mocno zalesione. W związku z tym łatwo jest tam o bazowy budulec.

Domy skandynawskie buduje się z drewna, które cechuje się wieloma właściwościami termicznymi. Jest to materiał, które pozwala zachować ciepło w pomieszczeniu w okresie zimowym. Za to w ciepłych miesiącach panuje tam kojący chłód kontrastujący z upałami na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest także znacznie szybsza niż stawianie domu z cegieł. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki pogodowe, które nie zawsze pozwalają prowadzić roboty. Budowa domów drewnianych wykonalna jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to zaledwie 2-3 miesiące.

Domy skandynawskie potrzebują też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Sprawia to, że są wyraźnie tańsze od tradycyjnych domów wystepujących na terenie Polski.
Są one też bardziej przyjazne środowisku. Drewno jest surowcem odnawialnym, a do tego nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na optymalizowanie poziomu pobieranej przez dom energii.

Gdzie najlepiej postawić dom skandynawski?

Wyjściową sprawą w trakcie budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być stabilna i odporna na warunki pogodowe. Musi też spełniać podstawowe warunki przeciwpożarowe. Oprócz tego trzeba zabezpieczyć dom przed pojawieniem się pasożytów.

Wszystkie te czynności polegają na używanu właściwych detergentów. Bejce i oleje mają za zadanie chronić drewno przed wilgocią oraz wiatrem i chłodem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg prac uszczelniających mieszkanie. Pozwala to na pełną kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu. Jest to też zabezpieczenie przed wszelkiej maści szkodnikami czy szczurami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.

Żeby móc w pełni korzystać z funkcjonalności domów szkieletowych, warto postarać się o właściwą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie są dobrym pomysłem w dużych, zatłoczonych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z wsią. Dobrym przykładem zdaje się być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego rozgardiaszu na przedmieścia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Województwo Pomorskie – ziemia obiecana dla drewnianych domów?

Lokalizacja domu jest też ważna z innej przyczyny. Poziom zalesienia w danym rejonie wpływa na cenę surowca. Wspomniane województwo Pomorskie, ze względu na spore zalesienie jawi się jako dostawca taniego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Biorąc pod uwagę skalę – dopowiednia szerokość geograficzna może przynieść niemałe oszczędności.

Kolejną ważną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego budynku. Na rynku jest całkiem sporo firm, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Planując taką budowę warto skonsultować się z przedstawicielami tego typu podmiotów. Ekspert pomoże nam w określeniu parametrów, które musi spełniać upragniony dom skandynawski. Zrobi to opierając się na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej ziemii oraz limitach finansowych.

Rozgarnięty producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do końca. Ludzie obracający się w tej branży dysponują często szeroką siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie materiałów lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się łatwizną. W zasadzie większość pracy wykonuje upoważniony przez nas specjalista. Organizuje on ekipę remontową oraz konieczny sprzęt i materiały.