Dachy z blachy na rąbek od długiego czasu są obecne w architekturze – od wieków podkreślają wyjątkowy wygląd i renomę budynków. Dawniej często stosowane w publicznych budynkach jak i obiektach o przeznaczeniu religijnym, dzisiaj uwydatnia nowoczesny i niepowtarzalny design nowopowstałych konstrukcji. Ostatnimi czasy dachy z blachy na rąbek przeżywają ponowny rozwój, a to wszystko za sprawą nowoczesnej technologii instalacji, w dzisiejszych czasach nie jest to już mozolny i zawiły system zarezerwowany wyłącznie dla najbogatszych. Teraz także Twój dom ma możliwość nabrać niebywałego charakteru. Dziś opowiemy Ci więcej o dachach z blachy na rąbek, ich mocnych stronach, a także alternatywach. Zachęcamy do lektury.

Co to jest dach z blachy na rąbek?

Dachy z blachy na rąbek właściwie arkusze blachy złączone charakterystycznym zagięciem, od tego pochodzi określenie rąbek. Forma dachu na rąbek możliwa jest także pionowa, jak i pozioma. Jest to jedno z najtrwalszych typów poszyć stosowanych w nowym budownictwie, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie szczelność jest priorytetem. Dach możliwy jest do wykonania z wielu różnych gatunków metalu, lecz najpopularniejszym rozwiązaniem jest blacha cynkowa. Kiedyś proces budowy poszycia sprawiał dużą ilość trudności, gdyż formowanie arkuszy bywało czasochłonne. Teraz do dyspozycji mamy sposób montowania części na zatrzask, który jest o wiele szybszy i prostszy do stworzenia.

Zalety dachów z blachy na rąbek

Dach z blachy na rąbek zyskuje ostatnio coraz większą popularność, zawdzięczają to dużej ilości zalet, jakie posiadają. Kluczowym względem, na który zwraca uwagę większość klientów, jest ich wygląd. Dachy tego typu nadają konstrukcji subtelność i harmonijny wygląd. Będą doskonale prezentować się nie tylko na nowych budynkach, ale także tych o bardziej tradycyjnym kształcie. Czysty, elegancki i wyjątkowy charakter to cechy, które mają dachy z blachy na rąbek. Szeroki przekrój barw także przemawia na korzyść tego systemu pokrycia dachów.

Przy fachowo wykonanej obróbce blacharskiej dachy z blachy na rąbek są wyjątkowo szczelne. Spełnią oczekiwania również w przypadku konstrukcji, gdzie dach ma zbyt mały spad, by zastosować na nim pokrycie z ceramiki lub gonty. Dachy z blachy na rąbek to doskonały sposób na krycie więźby dachowej o stopniu nachylenia mającym jedynie 5°.

Kolejną ich zaletą jest mały ciężar. W porównaniu do innych typów pokryć cechują się wyjątkowo niską wagą, co jest istotne, kiedy nie chcemy obciążać konstrukcji dachu, albo konstrukcja dachu nam na to nie pozwala.

Alternatywy dla dachów z blachy na rąbek

Konkurencyjną metodą dla dachu z blachy na rąbek są tradycyjne dachówki ceramiczne czy betonowe, jednakże trzeba pomyśleć o tym, że dachówka to pokrycie ciężkie. Konstrukcja dachu powinna być zrobiona z trwałego i starannie pokrytego impregnatem drewna.

Gont bitumiczny to niezbyt ciężkie rozwiązanie, jednakże niesie za sobą pewne minusy. Gdy stosowany jest w miejscach zacienionych lub wilgotnych mogą pojawić się na nim mchy i porosty. Tak więc wymaga częstej pielęgnacji i impregnowania go preparatami wstrzymującymi ten proces.

Źródło: Dach i Strych