Czy możemy sami zdezynfekować mieszkanie?

Dezynfekcję zdarza nam się mylić z dezynsekcją, kiedy w rzeczywistości nie mają one ze sobą nic wspólnego. Za pomocą pierwszego niszczymy drobnoustroje, wirusy i grzyby. Dezynsekcja za to polega na likwidowaniu szkodników.
Czytając o dezynfekcji możemy też trafić na pojęcie sterylizacji. Ten proces stosowany jest w gabinetach lekarskich przy osprzęcie medycznym i polega na całkowitym pozbyciu się drobnoustrojów z rzeczy, kiedy dezynfekcja jedynie niszczy ich wegetatywne formy.
SpecjaliściFachowcy od dezynfekcji w mieście Warszawa to z pewnością Dezynsekcja i Deratyzacja Hanna Skowronek.
Spis treści:
Jakie są metody dezynfekcji i czym się różnią?
Dezynfekcję możemy przeprowadzić metodami fizycznymi i chemicznymi.
Fizyczna metoda dezynfekcji wykorzystuje parę wodną w temperaturze 100-105°C. Można jej używać do odkażenia wcześniej umytego sprzętu i wyposażenia sanitarnego. Często wykorzystywana jest także przy ubraniach, ale wtedy pod mniejszym ciśnieniem pary wodnej.
Kolejna opcja zastosowania metody fizycznej to użycie promieni UV (o długości 256nm). Niszczą mikroorganizmy będące w powietrzu i na powierzchniach. Zalecane są do dezynfekcji całych pomieszczeń. Tutaj warto zatrudnić ekipę, w Warszawie nie będziesz mieć większego problemu ze znalezieniem odpowiedniej firmy.
Korzystając z dezynfekcji chemicznej używamy środków bakteriobójczych. Należą do nich na przykład związki metali ciężkich, aldehydy i utleniacze.
Idealnym przykładem użycia dezynfekcji chemicznej jest odkażanie ran wodą utlenioną, i tak powszechne w dobie pandemii dezynfekowanie dłoni żelami antybakteryjnymi.
Kiedy powinniśmy zdezynfekować mieszkanie?
W czasach, kiedy panuje koronawirus dezynfekcja kojarzy nam się z regularnym wietrzeniem gabinetów, myciem blatów i ławek preparatami opierającymi się na alkoholu, oraz spryskiwaniem nimi klamek i obiektów, które są wielokrotnie ruszane.
Pamiętajmy, żeby dezynfekować lokal nie tylko w przypadku koronawirusa, ale też grypy, wszawicy, albo bardzo groźnej u naszych pupili parwowirozy.
Ale kiedy także warto odkazić mieszkanie?
Mieszkanie powinno być całkowicie wyczyszczone i zdezynfekowane po zabraniu z niego ciała zmarłego. Kolejnym powodem dokładnego pozbycia się mikroorganizmów jest sytuacja, kiedy w mieszkaniu mieliśmy pasożyty i chcemy jak najbardziej przeszkodzić im w powrocie.
Dezynfekcję możesz przeprowadzić sam, ale pomyśl wtedy dokładniej o pewnych aspektach. Ubrania powinieneś wrzucić do temperatury co najmniej 60°C, a pościel i ręczniki nawet do 90°C. Jeżeli nie masz takiej możliwości wykorzystaj specjalne produkty do dezynfekcji prania. Odpowiednio dobrany detergent odkaża już przy 30-40°C. Pamiętaj, że w celu pozbycia się mikroorganizmów z talerzy i sztućców powinieneś nastawiać zmywarkę na około 70°C.
Na koniec pamiętaj o regularnym otwieraniu okien i wyrzucaniu śmieci. Ważne jest również częste przecieranie wszystkich często dotykanych rzeczy. Na pewno warto zwrócić uwagę na klawiaturę komputerową albo włączniki światła. Codzienne sprzątanie zaoszczędzi Ci pracy i dzięki temu drobnoustroje nie będą osiedlały się w dużych ilościach.
Często bardziej opłaca się zatrudnić ekipę do lepszego i bardziej efektywnego zabiegu dezynfekcji. Koszt różni się w zależności od wielkości pomieszczenia, albo od miejsca zamieszkania. W Warszawie koszt może być wyższy niż w małej miejscowości, ale o wiele prościej jest uzyskać odpowiednią usługę.