W typowym mieszkaniu zazwyczaj posiadamy elektronarzędzia, ale nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Są takie elektronarzędzia, które wykorzystujemy podczas każdego remontu mieszkania, ale także takie przyrządy, które wykorzystywane są przy trudniejszych i bardziej rozbudowanych pracach, więc właściwie nie ma potrzeby żeby nabywać. Czym są te elektronarzędzia, jakie wyróżniamy i kto powinien je kupić?

Czym są elektronarzędzia?

Elektronarzędzia wynaleziono aby przyspieszyć wiele prac naprawczych i domowych. Są wyposażone w silniczek elektryczny i są one napędzane prądem – w internecie znajdziemy takie, które powinno się włączyć do gniazdka, lub takie z akumulatorkiem. Są one trwałe i pozwalają na zrobienie takich prac, które zajęłyby bardzo dużo czasu za pomocą tradycyjnych ręcznych narzędzi, lub byłyby wręcz niemożliwe. Możemy zrobić nimi otwór w ścianie, oraz przedzielić jakieś mocne tworzywa. Kupując elektronarzędzia koniecznie zwróćmy uwagę na typ zasilania – te, które podłącza się do gniazdka z prądem nie są narażone na rozładowanie się, jednak będą kiepskim zakupem jeżeli chcemy remontować coś w lokalizacji, w której prądu nie ma, przykładowo na działce. Dodatkowo powinniśmy być świadomi tego, że kable często się plączą. Elektronarzędzia zasilane akumulatorem przeważnie mają dużo niższą moc i mogą się szybko rozładowywać. Nie mają za to przewodu więc są bardzo mobilne i możemy trzymać je również w samochodzie.

Jakie są najpopularniejsze elektronarzędzia?

Wiertarka

Prawdopodobnie najczęściej spotykanym w każdym mieszkaniu oraz znanym przez każdego elektronarzędziem jest wiertarka. Przydaje się podczas każdego remontu i pomaga przy wierceniu otworów w ścianach, drewnie a nawet metalu. Możemy kupić ją w wersji najprostszej, ale również z opcją wiercenia udarowego, dzięki temu będziemy mogli wywiercić dziury również w betonie albo murze z cegieł. Jeżeli planujemy wiercenie otworów w betonie, kamieniu lub marmurze to może się okazać, że potrzebna będzie wiertarka z młotem udarowym, czyli młotowiertarka.

Wkrętarka

Kolejnym elektronarzędziem będzie wkrętarka, mamy możliwość kupienia jej osobno, albo kupić wiertarkę z funkcją wkrętarki. Ta jest przydatna podczas wkręcania i odkręcania śrub i wkrętów. Do tego przeważnie można skorzystać ze śrubokrętu, jednak podczas większej ilości takich prac, elektronarzędzie niesamowicie usprawnia oraz przyspiesza robotę.

Szlifierka

Często w garażu majsterkowicza spotkamy również szlifierkę, którą stosuje się do cięcia metalu, betonu oraz materiałów ceramicznych, ale także do wygładzania, czyszczenia albo usuwania rdzy z najróżniejszych miejsc.

Większa ilość elektronarzędzi, które spotkamy w warsztacie albo ogrodzie

Dodatkowo w warsztacie dość często odnajdziemy pilarkę, która wykorzystywana jest zazwyczaj do cięcia drewna ,bądź tworzyw sztucznych.

Majsterkowicze często posiadają w swoim zestawie elektronarzędzi spawarkę. Łączy ona fragmenty metalowe za pomocą spoiwa. Prawie tak samo sprawa wygląda w przypadku lutownicy. Przy jej pomocy także można na stałe połączyć elementy metalowe. Różnicą jest jednak to, że spoiwem jest lut. Do elektronarzędzi zaklasyfikujemy także frezarkę i strug elektryczny.

Źródło: Elkom – sklep internetowy z elektronarzędziami