Biznesmen zajmujący się prowadzeniem specjalistycznej firmy budowlanej powinien zadać sobie pytanie jaki zakres usług będzie oferował? Pojęcie robót budowlanych jest obszerne, określone przez prawo budowlane. Zgodnie z przepisami roboty budowlane interpretowane są jako budowa, przebudowa, montaż, wynurzanie, a także remontowanie budowli.  Zakładając firmę budowlaną nie jest potrzebne posiadanie licencji, lub zezwoleń. Tak naprawdę właścicielem może być każdy, nawet bez specjalistycznej szkoły. Jednakże zakres niektórych prac przez wzgląd na bezpieczeństwo wymaga posiadania uprawnień. Właściciel firmy budowlanej może po prostu zatrudnić fachowców posiadających wymagane pozwolenia. Jakie prace wchodzą w zakres prac budowlanych? Jaki wachlarz usług może świadczyć specjalistyczna firma budowlana, taka jak np. ta firma budowlana?

budowlańcy podczas pracy
Budowlańcy podczas wznoszenia rusztowania.

Roboty drogowe – budowa dróg i autostrad

Jedną z usług oferowanych przez przedsiębiorstwa budowlane jest budowa dróg. Z pewnością nie każde przedsiębiorstwo będzie miało ją w swojej ofercie, ponieważ jest to dosyć specyficzna specjalizacja, z pewnością znacznie różni się od budowy budynków. Firma zajmująca się robotami drogowymi musi posiadać specjalistyczny sprzęt. Oprócz samego wybudowania nawierzchni niektóre firmy oferuje kompleksowe zadbanie o wyposażenie drogi, także części podziemnej, czyli np. kanalizacja, woda, gaz, instalacja techniczna. Oczywiście również w tej gałęzi branży budowlanej są specjalizacje. Niektóre firmy zajmują się budową autostrad, inne natomiast ścieżkami rowerowymi, parkingami czy brukowaniem nawierzchni. Istotne, aby oprócz szerokiego zakresu usług drogowych dana firma była również terminowa. Powstawanie dróg często ma wpływ na korkowanie ulic, które może być wyjątkowo męczące w miastach gdzie sezonowo pojawiają się turyści czyli np. Zakopane, Trójmiasto- Gdańsk, Gdynia, Sopot.

węzeł drogowy
Budowa dróg to jedno z ważniejszych zajęć firm budowlanych.

Uprzątanie gruzu przez profesjonalną firmę budowlaną

Każda budowa wiąże się z powstaniem odpadów budowlanych jak np. gruzu. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy zatrudniona firma budowlana ma w swojej ofercie także wywóz odpadów. Nie trzeba w takiej sytuacji szukać i zatrudniać dodatkowych podwykonawców. Hałdy gruzu czekające na uprzątnięcie z pewnością nie upraszczają postępu prac budowlanych, dlatego warto dbać o ich okresowe usuwanie. W takiej sytuacji firma budowlana posiadająca odpowiedniej wielkości kontenery i wydajny sprzęt jest bez wątpienia na wagę złota. 

rozbiórka starego budynku
Rozbiórka i wyburzanie starych budynków przez ciężki sprzęt będący na wyposażeniu firmy budowlanej.

Wypożyczanie koparki przez profesjonalną firmę budowlaną

Duże firmy budowlane mogą również rozszerzyć ofertę swoich usług o wypożyczanie maszyn budowlanych jak np. koparka.  Takie maszyny nie zawsze pracują, a mogłyby być wynajęte. Dlatego niektóre przedsiębiorstwa budowlane decydują się na wynajem swoich maszyn. Mogą to być koparki kołowe i gąsiennicowe, spycharki, walce a także inne. Bez wątpienia taki sprzęt potrzebuje profesjonalnej obsługi, dlatego zazwyczaj jest ona w komplecie z maszyną. Wykwalifikowana kadra znacznie sprawniej da sobie radę z obsługą specjalistycznej koparki, niż amator. 

koparka podczas pracy
Wynajem koparki istotnie wpływa na budżet firmy budowlanej.

Prace ziemne oferowane przez profesjonalną firmę budowlaną

Wachlarz prac ziemnych to m.in. wykopy, nasypy, i wymiana gruntu. Niektóre firmy budowlane oferują także przygotowanie gruntu przed rozpoczęciem prac budowlanych. Czasami budynek nie może powstać przez niewłaściwy grunt. Taki problem może rozwikłać firma oferująca kompleksowe roboty ziemne. Z takiej opcji warto skorzystać także wówczas, kiedy niezbędne jest wykonanie wykopu lub nasypu. Profesjonalne przedsiębiorstwo budowlane może zapewnić takie usługi szybko i rzetelnie z uwzględnieniem wszelkich uwarunkowań.

koparki podczas prac ziemnych
Roboty ziemne

Układanie kostki brukowej, czyli kompleksowe usługi brukarskie

Jednym z wielu zakresów prac budowlanych jest z pewnością układanie kostki brukowej. Jest to bardzo popularna usługa będąca w zakresie prac wielu firm. Ważne aby realizować ją z najwyższą starannością przez specjalistów posiadających doświadczenie. Usługi brukarskie to wyjątkowo obszerny wachlarz prac obejmujący zarówno ścieżki ogrodowe, oraz brukowanie parkingów.

kostka bukowa
Układanie kostki brukowej to mozolna praca. Warto zlecić to fachowcom.

Przedsiębiorstwo budowlane a wyburzanie budynków

Wyburzenia budynku wymaga szczególnej wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Firma proponująca takie usługi powinna robić to przede wszystkim bezpiecznie i posiadać wykwalifikowaną kadrę. Aby roboty odbywały się sprawnie i bezproblemowo wymagane jest kompleksowe podejście. 

Budowa bezpiecznych placów zabaw

Przedsiębiorstwa oferujące budowę placów zabaw współpracują zarówno z osobami prywatnymi, jak i dyrektorami szkół. Wykonują swoje usługi również dla miejsc Użyteczności publicznej jak np. parki. Firma posiadająca w swojej ofercie tę usługę powinna zadbać głównie o bezpieczeństwo tego miejsca. Często budowa takiego placu to nie tylko postawienie urządzeń, ale również przygotowanie gruntu, podciągnięcie prądu i wiele innych. Istotne aby podejście profesjonalistów było całościowe. 

dziecko na placu zabaw
Stawianie placów zabaw to jedno z przyjemniejszych zadań firmy budowlanej.

Transport materiałów budowlanych- profesjonalna firma budowlana

Czy firma budowlana powinna zajmować się również transportem? Oczywiście, że tak! Część firm posiada w swojej ofercie taką usługę jak transport materiałów sypkich, czyli np. piasku czy innego rodzaju kruszywa. Zazwyczaj taka usługa jest oferowana ze specjalistyczną pojazdu. Z pewnością pojazdy powinny być przystosowane do transportu tego typu materiałów.

załadunek wywrotki w żwirowni
Załadunek wywrotki w żwirowni.