Od jakiegoś czasu bardzo wzrosła sława paneli słonecznych. Stosunkowo niedawno pozyskiwanie energii słonecznej było abstrakcją, obecnie stało się to rzeczywistością- każdy, kto posiada budynek, lub kawałek terenu może zostać właścicielem paneli fotowoltaicznych i pozyskiwać energię słoneczną. Instalacje takie dają wiele plusów, a co najważniejsze słońce jest niekończącym się źródłem energii. Jak działają panele fotowoltaiczne? Jakie korzyści można czerpać z pobierania energii w ten sposób?

Jak jest produkowana energia przez panele fotowoltaiczne?

Pozyskiwanie energii ze słońca znane jest ludzkości nie od dziś. Każdy z nas z pewnością miał styczność się z kalkulatorami zasilanymi w ten sposób. Dziś ta metoda znacznie się rozwinęła i jest możliwość wytwarzania energii elektrycznej we własnym zakresie przez osoby prywatne. Produkcja prądu ze słońca to proces wieloetapowy. Swój początek ma w ogniwach fotowoltaicznych złączonych w moduły, co pozwala na zdecydowane zwiększenie ilości wytwarzanego prądu. W panelach fotowoltaicznych pod wpływem promieni słonecznych powstaje prąd stały, który w kolejnym etapie przekazywany jest do falownika. Falownik oprócz przekształcenia prądu stałego w prąd zmienny nadający się do naszych gniazdek, pełni również funkcję nadzorcy domowej elektrowni. Stale przystosowuje on wytwarzany prąd do parametrów sieci. Ponadto w przypadku wystąpienia awarii wyłącza się. Nie zawsze ilość wytworzonej energii jest taka sama, zależy to oczywiście od ilości dni słonecznych. W sytuacji nadmiaru prądu, istnieje możliwość przekazania go do elektrowni. Jeśli ilość wyprodukowanej energii będzie zbyt mała, można pobrać odesłany nadmiar z elektrowni. 

Fotowoltaika-  sześć najistotniejszych korzyści

Panele słoneczne posiadają znacznie więcej plusów niż wad. Coraz więcej ludzi decyduje się na ich instalację przede wszystkim ze względu na liczne dotacje pozwalające obniżyć koszty zakupu paneli. Plusy tego sposobu wytwarzania energii elektrycznej odnosi się głównie aspektu ekonomicznego a także ekologicznego. Jakie dokładnie zalety możemy czerpać z fotowoltaiki?

Zmniejszenie kosztów prądu

Jest to na pewno najistotniejsza korzyść wynikająca z montażu fotowoltaiki. Produkcja własnej energii elektrycznej pozwoli właścicielom domów znacznie zmniejszyć rachunki za prąd. Ilość prądu zależna jest od ilości dni słonecznych. Jeśli przydomowa instalacja wyprodukuje za dużo prądu warto wysłać go do elektrowni, aby następnie odebrać w okresie braków. Warto pamiętać, że energia pochodząca ze słońca jest za darmo i każdy może jej używać. Jedynym kosztem jaki musi ponieść potencjalny inwestor jest sam koszt całej instalacji. Przy obecnie powstałych dotacjach coraz więcej osób może sobie pozwolić na takie rozwiązanie, a poza tym jest to inwestycja dająca zyski przez wiele lat.

Podwyżki za energię elktryczną- niezależność

Przydomowa instalacja paneli słonecznych pozwala na niezależność jeśli chodzi o stałe podnoszenie cen energii elektrycznej. Kiedy podpisujemy umowę z elektrownią, nie mamy gwarancji, że ceny energii elektrycznej nie wzrosną. Właściciele paneli fotowoltaicznych z pewnością nie muszą się troszczyć potencjalnymi wzrostami, stają się niezależni.

Panele fotowoltaiczne bez szkody dla środowiska

Elektrownie, aby móc wyprodukować wystarczającą ilość prądu muszą zużyć ogromne ilości paliwa a także wody. W Polsce podstawowym surowcem niezbędnym do wytwarzania prądu jest węgiel. Ten sposób produkcji energii jest wyjątkowo nieprzyjazny dla środowiska naturalnego. Na szczęście przydomowe elektrownie są całkowicie bezpieczne. Co więcej do produkcji paneli wykorzystuje się  krzem i aluminium, czyli surowce całościowo podlegające recyclingowi. W czasie wytwarzania energii elektrycznej nie powstają żadne szkodliwe środowiska substancje.

Inwestycja na długie lata

Niewątpliwie decyzja o instalacji fotowoltaiki wiąże się z wyjątkowo wysokimi kosztami. Mimo dofinansowań trzeba liczyć się z pewnym wydatkiem, nie można jednak zapominać, że taka instalacja jest inwestycją na długie lata. Panele wykonane są z bardzo wytrzymałych materiałów, odpornych na szczególnie niekorzystne warunki atmosferyczne. Dotyczy to zarówno ulewnych deszczów, dużego gradobicia, oraz zalegania na nich ciężkich hałd śniegu.

Łatwość w codziennym użytkowaniu

Po zamontowaniu instalacji na naszym domu nie ma potrzeby się martwić o trudną obsługę. Panele są prawie zupełnie bezobsługowe, a cała instalacja wyposażona jest w falownik, który w sytuacji jakiś problemów powiadomi nas o nich. Często nie trzeba również ich myć, oprócz sytuacji, kiedy od dłuższego czasu nie padał deszcz, a w okolicy występuje silne pylenie.

Dofinansowanie do montażu paneli słonecznych

Obecnie, aby zachęcić coraz więcej osób w inwestowanie w wytwarzanie energii elektrycznej, które jest bezpieczne dla środowiska, powstało wiele programów proponujących liczne dofinansowania. Programy takie same w całym kraju. Inne oferowane są w Warszawie, inne w Łodzi, a jeszcze inne w fotowoltaika Gdańsk. Przed zaczęciem inwestycji warto rozeznać się jakie dofinansowania są w naszej okolicy. Poza samym wsparciem w zakupie takiej instalacji, można także odliczyć tzw. ulgę termoizolacyjną od corocznego zeznania podatkowego.