Niestety nadal trudno było to osiągnąćbez właściwego wsparcia profesjonalistów. Jedną z pierwszych inicjatyw, która powstała aby wesprzeć frankowiczów było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na takich grupach wsparcia można szukać pomocy, po podjęciu decyzji o złożeniu pozwu. Jego członkowie dzielą się bezcennym doświadczeniem, można również liczyć na wsparcie specjalistów. 

Jak zacząć walkę? 

Niestety, pomimo prawa, które stoi po stronie frankowiczów dużą przeszkodą okazały się znaczne koszty prowadzenia takiej sprawy. Mało kto może sobie pozwolić na taki wydatek. Dzięki korzystnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego biura prawnicze zaczęły przyjmować takie sprawy, oczekując honorarium dopiero po zwycięstwie. Odsetek korzystnie rozstrzygniętych spraw jest tak wysoki, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Jakie są koszty takiej sprawy? Jak egzekwować swoje prawa? Aby w ogóle sprawa trafiła do sądu trzeba zapłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli trzeba będzie powołać biegłych, wtedy koszty wzrosną o kolejny tysiąc. Nie można zapomnieć, że do tego należy doliczyć koszt wynagrodzenia dla kancelarii adwokackiej, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeżeli sprawa trafi do drugiej instancji, wówczas trzeba zapłacić kolejne 2000 zł. W niektórych przypadkach całkowity koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób zadłużonych jest dużym obciążeniem. Na szczęście mogą oni liczyć na wsparcie ekspertów dzięki temu, że obecnie prawo stoi po stronie pokrzywdzonych. Adwokaci znaleźli sposób, żeby prowadzić sprawę bez wstępnych kosztów. 

Jak znaleźć dobrego prawnika, który poprowadzi sprawę? 

Po pozytywnym orzeczeniu Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wiele kancelarii adwokackich jest chętnie przyjmuje tego typu sprawy z odroczonym honorarium. Nawet Ci frankowicze, którzy nie mogli sobie pozwolić na wysokie koszty rozpraw, obecnie częściej szukają pomocy u ekspertów. Jednakże, aby wszystko szło gładko należy znaleźć odpowiednią kancelarię mającą doświadczenie w tego typu rozprawach. Trzeba pamiętać, że jest to dosyć skomplikowany proces, dlatego nie każdy prawnik sobie z nim poradzi. Trzeba skrupulatnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, gdyż wiele z nich przyjmuje takie sprawy licząc na duży zarobek, pomimo braku wiedzy na ten temat.

Warto także przyjrzeć się zespołowi pracującemu danej kancelarii. Powinni w niej pracować nie tylko osoby dobrze znające prawo, ale również posiadający wiedzę z dziedziny finansów i ekonomii. Jest to powód dla którego wiele kancelarii na pewno nie poradziłaby sobie z pomocą frankowiczom. Dużo doświadczonych kancelarii prawnych można spotkać np. w Gdańsku. Prawnicy do których zgłosi się frankowicz muszą zaoferować holistyczne podejście do problemu, a nie tylko zwykłą poradę prawną. Umowa kredytowa musi być przestudiowana indywidualnie, a później ekspert powinien zaoferować możliwe rozwiązania i plan dalszej współpracy. Kolejnym etapem będzie złożenie pozwu w imieniu kredytobiorcy, a następnie reprezentowanie go w sądzie.

Adwokat znający się na tego rodzajach sprawach będzie potrafił uzyskać maksymalny zwrot pieniędzy przez bank. Po podważeniu umowy kredytowej warto dążyć do wykreślenia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Należy pamiętać, że bank stać na to, aby zapewnić sobie cały zespół doskonałych prawników. Tylko kancelaria doświadczona w sprawach pomocy frankowiczom będzie znała kroki, jakie może podjąć bank na sali sądowej. Kiedy kredytobiorca podejmie już decyzję o walkę w sądzie, potrzebnych informacji i godnych polecenia ekspertów może znaleźć na grupach wsparcia znajdujących się w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom