Drewniana podłoga to marzenie mnóstwa ludzi budujących nowy dom. Kupno drewnianej podłogi to duży koszt, dlatego opłaca się zastanowić się nad tym, jak odpowiednio ją pielęgnować. Pielęgnacja podłóg sosnowych to niełatwa rzecz – przeczytaj ten materiał, uzyskasz wszystkie informacje, których potrzebujesz.

Podłoga i lakier – co musisz wiedzieć?

Podłoga pokryta lakierem to jeden z najpopularniejszych gatunków podłóg drewnianych. Wysokiej klasy lakier zapewnia trwałość i odporność na uszkodzenia. Aby zapobiec czynnikom, które mogą zmienić wygląd twojej podłogi sosnowej – nie zapominaj o podstawach. Regularne odkurzanie podłogi drewnianej, najlepiej główką z delikatnym włosiem, efektywnie przedłuży jej piękny wygląd. Po odkurzaniu trzeba umyć podłogę wodą. Miękka szmatka, mocno odciśnięta z nadmiaru wilgoci z pewnością zda egzamin. Do wody możesz wlać profesjonalny środek przeznaczony do mycia podłóg lakierowanych.

Drewniana podłoga olejowana – naturalne zabezpieczenie desek

Podłogi olejowane zrobione są w stu procentach z drewna, które potem jest zabezpieczone olejem. Nie można ukryć, że pokryte olejem podłogi drewniane mają ponadprzeciętny czar, który sprawia, że przestrzeń nabiera charakteru. Ten typ podłóg dobrze sprawdza się w miejscach często uczęszczanych – budynkach użyteczności publicznej, czy nawet mieszkaniach, w których znajdują się zwierzęta. Choć olej sprawia, że są bardzo wytrzymałe, nie można zapominać o ich konserwacji. Tak, jak w przypadku podłóg pokrytych lakierem, podstawową kwestią jest regularne sprzątanie. Podłogę impregnowaną olejem powinno się zamiatać lub odkurzać szczotką z miękkim włosiem. Raz na jakiś czas można ją także odświeżyć przy użyciu specjalistycznego preparatu. Preparat ten należy odpowiednio dobrać pod względem odcienia podłogi. Gdy zniszczenia są na tyle duże, że zwykłe preparaty i pielęgnacja nie pomogą – postawmy na renowację. Twardy wosk do podłóg stworzy na podłodze warstwę chroniącą drewno.