Schody są istotnym elementem służącym do komunikacji między dwoma piętrami. Mogą być wewnętrzne jak i zewnętrzne. Projektowanie schodów drewnianych wymaga wiedzy z zakresu poszczególnych gatunków drewna. Należy mieć na uwadze, że jest to długotrwała inwestycja dlatego opłaca się kupować najtrwalsze gatunki, aby stopnie wyglądały doskonale przez wiele lat. Aby tak było powinny być zrobione z dobrego materiału, i zakonserwowane odpowiednim lakierem. Istotne jest również to, jak często korzysta się z takich schodów. Na pewno rzadziej wchodzi się np. na strych nieużytkowy, niż na pierwsze piętro gdzie często są sypialnie. Dlatego nieustanne użytkowanie potrzebuje wyboru drewna jak najtrwalszego. Ważne jest także lokalizacja schodów – te zewnętrzne muszą być zdecydowanie bardziej odporne z uwagi na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Niektórzy uważają, że drewno z jakiego zrobione są schody wewnętrzne nie ma aż tak dużego znaczenia, co odporny lakier. Właściwe wykończenie schodów wewnętrznych ma duże znaczenie nie tylko na ich trwałość, ale także na estetykę. Jak wybrać dobrej jakości surowiec na schody? Czym się sugerować kupując drewno na schody wewnętrzne, a czym na schody zewnętrzne?

Spis treści:

Jak wybrać drewno na schody wewnętrzne, aby było wytrzymałe i estetyczne?

Schody wewnętrzne odpowiadają także za estetyczny wygląd. Nadają pomieszczeniom niepowtarzalnego wyglądu, dlatego tak ważne jest to, z czego są zrobione. Nie zapominajmy, że schody są inwestycją na długie lata, przez co warto wybierać materiały idealnej jakości, aby uniknąć ewentualnych poprawek. Opłaca się postawić na twarde, wytrzymałe drewno które będzie odporne również na ścieranie. Miękkie drzewa nigdy nie będą tak mocne, także przy zastosowaniu odpowiedniego lakieru. Jakie drzewa z kolei najlepiej sprawdzą się przy schodach wewnętrznych? Najpopularniejszym materiałem są:

  • Klon i dąb – są to zdecydowanie najtwardsze gatunki drzewa, idealnie nadające się na konstrukcję schodów. Drewno tych drzew wyróżnia się najlepszymi parametrami.
  • Jesion – jest to gatunek drzewa wyjątkowo odporny na ścieranie. Dobrze sprawdzi się na schody w budynkach mieszkalnych,
  • Buk – rozważając ten gatunek drzewa, trzeba przygotować się na stosunkowo wysokie koszty lakierów. Buk wymaga preparatów specjalnie przygotowanych dla tego gatunku.
  • Drewno egzotyczne – warto także wziąć pod uwagę wybrane gatunki drzew nie rosnące w Polsce. Są to m.in.: mahoń, wenge, jatoba,cumaru, merbau, sapelli, doussie, teak, iroko, massaranduba, meranti, ipe, bangkirai, denya. Niektóre z nich są znacznie trwalsze niż najtwardsza odmiana rodzimego dębu. Są też bardzo odporne na szkodniki, ale trzeba liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami.

Oczywiście drewno egzotyczne jest trudniej dostępne, ale na pewno można je znaleźć w niektórych sklepach stolarskich np. w Nowym Sączu.

Jakie gatunki nadają się na schody zewnętrzne?

Oczywiście schody zewnętrzne muszą odznaczać się najwyższą możliwą trwałością. Zazwyczaj są one często eksploatowane, jak również podatne na zabrudzenia i niszczące działanie warunków atmosferycznych. Dlatego drewno, które używa się na tego typu konstrukcje musi odznaczać się się dużą odpornością na opady – co nie będzie miało miejsca w przypadku drewna bukowego. Zazwyczaj wykorzystuje się drewno jesionowe, dębowe i gatunki egzotyczne takie jak wenge, mahoń, heban. Zdecydowanie odradza się w takim przypadku wykorzystania drewna brzozowego, czy stosunkowo taniego i powszechnego drewna sosnowego. Oczywiście niezwykle istotna jest także właściwa ochrona stopni przy użyciu specjalnie do tego wyprodukowanych lakierów. 

Jakie drewno sprawdzi się w przypadku schodów betonowych?

Jeśli chodzi o schody betonowe wybór drewna jest znacznie większy, gdyż za wytrzymałość konstrukcji odpowiada wylewka betonowa. Drewno pełni głównie funkcję dekoracyjną. W tego typu schodach dosyć często jest wykorzystywane drewno wiśniowe, sosnowe i brzozowe głównie przez wzgląd na niską cenę. Trzeba jednak pamiętać, że te gatunki są miękkie, z tego powodu potrzebują specjalnej ochrony co może w dłuższej perspektywie być  problematyczne. Ten sam problem dotyczy drewna z orzecha włoskiego, które niestety ma krótką żywotność i wymaga właściwej troski. Jeśli zależy nam na wytrzymałości i idealnej jakości także w przypadku schodów betonowych warto postawić na odporne gatunki drewna. Unikniemy w ten sposób kłopotliwych konserwacji w przyszłości. Bez względu na to jaki gatunek wybierzemy: trwały i drogi, czy miękki i tani, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie drewna. Istotne, aby powłoka lakieru była odporna, i ze względów bezpieczeństwa nieśliska, oraz właściwie dopasowana do gatunku. Warto pamiętać, że buk wymaga preparatów stworzonych specjalnie do tego gatunku.