Fotowoltaika w naszym kraju staje się coraz bardziej popularna, co miesiąc tysiące polaków stawia na ten sposób podczas modernizacji swojego domu. Jeszcze niedawno fotowoltaika była rozwiązaniem wyłącznie dla bogaczy, obecnie można zaobserwować panele fotowoltaiczne niemalże na każdym domu. Wielka fala na panele fotowoltaiczne trwa i nic nie słychać o jej końcu, a ekologiczne źródła energii to prawda a nie odległe marzenie. Zwyżki kosztów prądu oraz coraz bardziej przystępne cenowo źródła energii odnawialnej z rezultatem przekonują klientów do inwestowania w fotowoltaikę. Dziś sprawdzimy ile rzeczywiście kosztuje fotowoltaika. Co sprawia że panele fotowoltaiczne tak szybko zyskują popularność? Jakie są koszty ich założenia? Jak zaoszczędzić decydując się na fotowoltaikę? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście.

Z czego wynika, że fotowoltaika jest coraz tańsza

Na odpowiedź składa się masa czynników. Najbardziej do obniżenia cen paneli fotowoltaicznych przyczynia się postęp technologii. Fotowoltaika jak każdy inny rodzaj stale zmienia się, co daje możliwość na produkowanie tańszych oraz bardziej wydajnych paneli fotowoltaicznych. 

Prócz tego na rynku można zauważyć znacznie większą rywalizację. Otwiera się dużo więcej przedsiębiorstw zajmujących się fotowoltaiką, by zyskać kupujących ciągle konkurują ze sobą proponując coraz niższe ceny za panele i usługi. 

Następnym aspektem są liczne dotacje, jakie możesz dostać kupując panele fotowoltaiczne. Przykładem takiego działania jest program Mój prąd, umożliwia on otrzymanie dopłaty do zakupu paneli fotowoltaicznych. Mój prąd gwarantuje nawet do 5000 zł bezzwrotnej dotacji na panele.

Ile kosztuje położenie paneli fotowoltaicznych?

Cena zainstalowania paneli fotowoltaicznych na tą chwilę waha się między 20 000 – 26 000 złotych za około 5 kWh. Ceny bardzo intensywnie się zmieniają, lecz na ich wysokość oddziałuje w szczegolności ilość i klasa osobnych części.

By oszacować koszt instalacji paneli fotowoltaicznych dla budynku wolnostojącego kluczowym aspektem jest wybranie mocy instalacji. Warto zdecydować się na inwestycję w technologię która całkowicie pokryje roczne zapotrzebowanie energetyczne Twojego domu. Uśredniając wynosi ono około 4000 kWh. Kiedy weźmiesz pod uwagę możliwe straty energetyczne, jakie mogą pojawić się w czasie używania odpowiednim będzie system o mocy 5 kWh. 

Trzeba wziąć również pod lupę technologię w jakiej zrobione są oddzielne podzespoły, która wpływa na ich cenę. Technologie dostępne na rynku to przede wszystkim konstrukcje polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz amorficzne. Podczas wyboru przyjrzyj się okresowi gwarancji jaki obiecuje producent oraz wydajność elementów. Zobacz też dokładnie rodzaj inwertera i mikroinwerterów.

Jak polepszyć efektywność instalacji fotowoltaicznej?

By utrzymać dobrą wydajność paneli fotowoltaicznych w trakcie montowania powinno się pamiętać o kilku kwestiach jakie wpłyną na ich wydajność:

Panele fotowoltaiczne muszą być zamontowane w kierunku południowym, w ten sposób mogą uzyskać dobrą wydajność i wykorzystać maksymalnie czs kiedy słońce oświetla je najmocniej. Jeżeli jest to niemożliwe, zainstaluj panele w kierunku zachodnim lub wschodnim.

Panele fotowoltaiczne dają najlepsze działanie gdy kąt ich nachylenia wynosi około 45 stopni. Dotyczy to zarówno paneli instalowanych na ziemi oraz tych na dachu.

Miej w pamięci to, by miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych było całkowicie pozbawione cienia, uchroni cię to przed stratą ich wydajności.

Źródło informacji: https://ekover.pl/fotowoltaika-bydgoszcz/