Fotowoltaika jest w ostatnich latach jednym z najbardziej popularnych Odnawialnych Źródeł Energii. Przez wzrost popularności, znacznie częściej mówi się o technologii fotowoltaicznej nie tylko w specjalistycznym gronie, ale też ze znajomymi, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani inwestowaniem w to metodę. Im przedmiot jest bardziej powszechny, tym bardziej obrasta we wszelkiego rodzaju nieprawdziwe informacje. Jest duża ilość niedowiarków, którzy budują nieprzychylne plotki poddające pod wątpliwość kwestie opłacalności, wytrzymałości albo ilości energii, którą możemy pozyskać. Czy istotnie jest czego się bać? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości oraz odpowiedzieć na zarzuty stawiane przez niedowiarków.

Artykuł został napisany dzięki firmie Imigo – fotowoltaika, ekspertów działających na obszarze takich miejscowości jak Katowice, Rybnik czy też Bielsko Biała.

W Polsce jest za małe nasłonecznienie

To pierwszy mit, który niestety skutecznie zniechęca potencjalnych inwestorów. Ludziom w Polsce wydaje się, iż ze względu na długa zimę i dużą ilość pochmurnych dni panele słoneczne nie nie będą w stanie wytworzyć dostatecznej ilości energii. Mapy nasłonecznienia mówią coś innego. Szacuje się, że w Polsce posiadamy około 1000kWh/m2, co znaczy, że nie ma żadnych obaw, żeby inwestować w fotowoltaikę na terenie naszego kraju.

Inwestycja w fotowoltaikę jest nieopłacalna

Jest to mit, który odstrasza osoby zainteresowane instalacją fotowoltaiki. Co, gdy po kupnie okaże się, że to nieudana inwestycja? Naturalnie jest to nieuzasadniona obawa. Dzisiaj jest wielki wybór różnorakich ulg i dopłat, które zmniejszają koszt inwestycji w fotowoltaikę. Na dodatek, według szacunków, typowa instalacja fotowoltaiczna zwraca się po około 5-7 latach. Należy też wziąć pod uwagę zwiększające się koszty prądu. Tym bardziej warto postawić na niezależność od zewnętrznych dostawców prądu.

Montaż instalacji fotowoltaicznej a pozwolenia

Według prawa budowlanego na zamontowanie instalacji fotowoltaicznych o mocy elektrycznej wynoszącej do 40 kW, pozwolenia na montaż nie są konieczne. Może się zdarzyć, że ze względu na zamontowanie paneli fotowoltaicznych będzie konieczna ingerencja w konstrukcję poszycia dachowego. To oczywiście może się być powiązane z koniecznością uzyskania zezwolenia.

Czy panele słoneczne działają zimą?

Działanie paneli słonecznych nie ogranicza się wyłącznie do ciepłych części roku. Kiedy zainstalujemy panele fotowoltaiczne nie musimy obawiać się, że nie będą one dostarczały energii zimą. Fotowoltaika działa przez okrągły rok, chociaż jak łatwo się spodziewać zimą ma niższą wydajność. Dzieje się tak dlatego, że zimą ilość słońca jest mniejsza, niż w lecie oraz wiosną. Zimą należy także mieć w pamięci, aby zwracać uwagę na to, czy panele fotowoltaiczne nie są przysłonięte przez śnieg. Trzeba je wtedy z niego wyczyścić, aby mogły pracować bez zarzutu. Zazwyczaj jednak firmy zajmujące się fotowoltaiką pamiętają o tym i montują panele pod kątem około 30-45 stopni, aby śnieg mógł się z nich zsunąć.