Sauna – warianty

            Wyraz sauna wywodzi się z języka fińskiego. Z początkiem określeniem tym określano rodzaj kąpieli zażywanej w charakterystycznych drewnianych pomieszczeniach znajdujących się na wolnym powietrzu, blisko jezior bądź rzek. Z czasem zaczęło to odnosić się do charakterystycznych pomieszczeń, najczęściej drewnianych. aktualnie sauny to nieduże pomieszczenia używane do sesji cieplnych. Podczas kiedy łaźnie parowe otaczają organizm gorącą parą, sauny są to małe pomieszczenia, które nagrzewają się do niebotycznych stopni bez pary czy wilgoci. Stan wilgotności w powietrzu pozostaje niski a temperatura powietrza pozostaje dostatecznie wysoka. 

            Dziś mamy możliwość korzystać z różnorakiego typu sauny w zależności od tego jaki rodzaj powietrza jakiego rodzaju powietrzewolimy. Sauny można  podzielić na suche, parowe oraz na podczerwień. 

Sauna sucha innymi słowy nazywana fińską to specjalnie dostosowane pomieszczenie, które od wewnątrz wyłożone jest drzewem. Drewniane ławki ustawione kaskadowo pozwalają użytkownikom rozsiadać się na różnym poziomie. Podstawowym urządzeniem zabiegowym w saunie został piec zaopatrzony w grzałki elektryczne, które rozgrzewają znajdujące się w nim skały. Są to specjalne kamienie, oddające ciepło do wewnątrz sauny. Temperatura oraz wilgotność w komorze sauny uzależniona staje się od wysokości. Najmniejsza temperatura znajduje się zaraz ponad posadzką, a największa pod stropem. Całkiem odwrotnie sytuacja wygląda z wilgotnością, która najmniejsza jest pod sufitem, natomiast największa nad posadzką.

Następnym rodzajem sauny jest łaźnia parowa, czyli rzymska, która wywodzi się ze starych zwyczajów słowiańskich. Pomieszczenie to najczęściej nie jest wykonane z drewna. Środek sauny parowej wyłożone jest ceramiką. Z płytek ceramicznych są również ławy. Do środka doprowadzone są kanały, które doprowadzają gorąca parę, tworząc klimat mniej więcej 100% wilgotności. Dla tak wysokiej wilgotności, organizm ludzki znosi temperaturę w graniach 40-60° i taka jest tutaj utrzymywana. 

Najnowszym rodzajem sauny jest sauna na podczerwień. Będzie to alternatywa dla sauny suchej, i ma z nią tylko jedną właściwość zbieżną. zrobiona jest z drewna, a typowy piec zostaje zastąpiony promiennikami podczerwieni, które wytwarzają promieniowanie IR. 

Właściwości sauny

Główną właściwością sauny jest na przemian przegrzewanie i chłodzenie ciała. Toteż zabieg ten można podzielić na dwie fazy – nagrzewania i schładzania. Na fazę ogrzewania powinno poświęcić się od 5 do 12 minut ale będzie to indywidualna kwestia każdego człowieka. Po tym etapie występuje etap schładzania. Bardzo ważny i nieodłączny detal korzystania z sauny. Stosuje się w tym celu różne metody: zanurzenie w beczce z lodowatą wodą (poniżej 18 stopni Celsjusza), wyjście na rześkie powietrze, nacieranie śniegiem i lodem oraz używanie chłodnego prysznica. Aby sauna miała jak największe działanie fizykoterapeutyczne, w czasie pojedynczego seansu powinno się wykonać dwu lub trzykrotnie powyżej zaprezentowany cykl, a zatem etap ogrzewania, chłodzenia oraz odpoczynek.

Kąpiel w saunie to rewelacyjny sposób na pozbycie się napięcia – zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Doskonale oczyszcza ona organizm z toksyn, zwiększa metabolizm, odnawia energię po wysiłku. Działanie sauny w połączeniu z różnymi kosmetykami poprawia wygląd naszej skóry. Oddziaływanie sauny na zdrowie fizyczne to temat wielu opracowań, można tylko nadmienić o jej dobroczynnym oddziaływaniu na układ krążenia, bóle mięśniowe, reumatyzm.

 Jakie możliwości saunowania oferuje Warszawa? 

 W Warszawie odnajdziemy dużo miejscówek, gdzie mamy możliwość wybrać się do sauny. Stolica oferuje kompleksy posiadające jedynie wybrane sauny lub takie, w których w swojej ofercie posiadają wszelkie osiągalne możliwości na rynku. Możemy wybrać sauny umiejscowione w uzdrowiskach, przy basenach oraz istnieje sposobność wynajęcia sauny wyłącznie dla dwóch osób. Warszawa oprócz samych wizyt w saunach posiada także do zaproponowania seanse saunowe, na których sauna masterzy dodatkowo podkręcają temperaturę o parę stopni. 

  Sauny a rozprzestrzenianie się wirusa Covid

 Gdy sauny i kąpiele saunowe są tymi czynnościami, bez których nie możesz wyobrazić sobie przetrwania zimy lecz masz obawy o swoje zdrowie przebywając w niedużych, zamkniętych miejscach z obcymi osobami sauny domowe warszawa to wyjście idealne dla Ciebie. Na dzień dzisiejszy każdy może złożyć zamówienie na saunę domową. Sauna domową to najczęściej sauna sucha lub na podczerwień. Możemy je wykonać na niewielkiej powierzchni, gdyż dla jednej osoby wystarczy już 1,5m2.