Schody to główny element łączący kondygnacje, stosowane są standardowo we wszystkich typach budynków, zarówno tych użytku publicznego jak i mieszkalnych. Gdy korzystamy z nich regularnie istotne jest to, by były komfortowe i przede wszystkim nie stwarzające ryzyka. W tym artykule pokażemy Ci rodzaje schodów oraz materiały, które możesz wykorzystać do ich budowy. 

Źródło informacji: www.stolmark.pl – producet schodów Gdańsk.

Podstawowe kształty rodzaje schodów

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe są tanie i łatwe do wykonania, jednak mają też swoje wady. Przez brak spoczników są uciążliwe do pokonywania, głównie dla ludzi starszych. Ich wadą są też gabaryty, ponieważ zajmują dużo przestrzeni. Najlepiej użyć ich do łączenia niskich kondygnacji, czy na przykład antresoli.

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe to cenione rozwiązanie. Zajmują stosunkowo niewiele miejsca, a przy tym są bardziej ergonomiczne od tych jednobiegowych dzięki dodaniu spocznika. Najczęściej można spotkać je na klatkach schodowych, gdzie decydujące jest, aby wielu użytkowników w różnym wieku mogło je z szybko pokonać.

Schody łamane

Wybór schodów łamanych umożliwia wykonanie wąskiego i krótkiego otworu w stropie. Posiadają tę samą zaletę co schody dwubiegowe, są mniej męczące dla użytkownika przez dodanie spocznika między biegami umieszczonymi pod kątem 90 stopni.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe to rozwiązanie bardzo stylowe, lecz aby były wygodne trzeba pamiętać, aby ich krzywizna nie była zbyt mała. Zabierają dość dużo miejsca, więc rekomendujemy użycie ich w dużych pomieszczeniach.

Schody kręcone

Schody kręcone to najmniej wygodny typ, lecz kiedy mamy mało miejsca przeważają nad innymi wariantami schodów. Dzięki konstrukcji opartej na słupie, do którego przymocowane są stopnie, możemy umieścić je w dowolnym miejscu. Kolejnym ich plusem jest prędkość wykonania. Można je kupić w postaci gotowych elementów do samodzielnego montażu.

Materiały i budowa schodów – na co się zdecydować?

W budynkach jednorodzinnych najczęściej widzi się konstrukcję żelbetową, która powstaje już w momencie budowy domu. Daje ona wiele możliwości wykończenia. Często używa się do tego celu drewna i płytek ceramicznych.

Bardzo popularnym rozwiązaniem w ostatnich latach są schody dywanowe, które dzięki temu, że nie mają widocznych podpór wydają się lewitować, a ich plusem jest duża powierzchnia pod biegami którą możemy zagospodarować na różne sposoby.

Powinniśmy zadbać, by materiał, którym wykończone są stopnie był antypoślizgowy, a biegi miały prawidłową szerokość.