Iniekcja ciśnieniowa to jeden z najbardziej interesujących, a zarazem najbardziej pewnych sposobów odnawiania konstrukcji. Wygląda bardzo prosto, lecz w istocie jest to złożony system naprawczy , do którego właściwego wykonania potrzeba fachowej wiedzy. Stosuje się ją nie tylko do naprawiania uszkodzeń w domach czy bydynkach publicznych, ale także do regeneracji usterek w mostach. 

Dowiedz się, w jaki sposób wykonywana jest iniekcja budowlana a także kiedy powinieneś ją zastosować. W tym artykule przybliżymy ci ten jakże interesujący temat.

Tekst napisałem w oparciu o materiały przedsiębiorstwa Dobre Izolacje – specjalisty w tej dziedzinie.

Iniekcja ciśnieniowa – co to takiego?

Iniekcja ciśnieniowa w dużym uproszczeniu to nic innego jak uzupełnianie luk w budynku masą pod ciśnieniem. System naprawczy nazywany iniekcją budowlaną umożliwia wypełnianie rys, pęknięć i ubytków w konstrukcji, również umożliwia wypełnienie gruntu jak też struktury konstrukcji. Jest to wszechstronny system o różnorakim zastosowaniu wszędzie tam, gdzie pojawiły się ubytki i defekty budowlane.

Bywa to jednak dosyć skomplikowany proces do którego potrzeba fachowej firmy. Przez tak zwane pakery zamontowane w wywierconych zagłębieniach wtłaczana jest specyficzna mieszanka o recepturze i gęstości dobranej do rodzaju wad. Wypełnia ona najmniejsze luki, poprawiając szczelność i wzmacniając konstrukcję. W formułę kompozycji wykorzystywanych do iniekcji budowlanej może wchodzić żywica epoksydowa, mączka krzemianowa a także piasek albo cement. Recepturę wybiera się odrębnie do każdego przypadku, aby otrzymać maksymalną wytrzymałość oraz dobry rezultat.

Kiedy potrzebna jest iniekcja ciśnieniowa?

Często zdarzającym się problemem, do jakiego używa się iniekcję budowlaną, jest wilgoć nieruchomości. Może być wiele przyczyn tego problemu, lecz w prawie każdym wypadku iniekcja ciśnieniowa może być jedynym rozwiązaniem. Ta metoda jest wyjątkowo praktyczna, kiedy nie mamy chęci bądź nie mamy możliwości postawić na inwazyjne rozwiązanie. Iniekcja budowlana wypełni wszelkie ubytki i pory, izolując konstrukcję, nie pozwoli wilgoci wniknąć w głąb murów. Ważne jest, żeby dobrać kompetentną, fachową firmę, która będzie zajmować się wykonaniem iniekcji ciśnieniowej. Nigdy nie powinno się wykonywać iniekcji samemu bez profesjonalnej wiedzy. Specjaliści potrafią wybrać rodzaj substancji jak też iniektorów zależnie od danego problemu. Mimo iż iniekcja ciśnieniowa wygląda na łatwy system, bardzo łatwo o fuszerkę w momencie, gdy nie posiadamy odpowiedniej wiedzy.