Każdy właściciel ogrodu, chce aby prezentował się on jak najbardziej okazale. Żeby osiągnąć wymarzone efekty trzeba mu zainwestować dużo czasu.

Regularne podcinanie krzewów i roślin, koszenie trawy czy podlewanie – są to działania czasochłonne i potrzebujące zaangażowania.

Istnieją urządzenia, które dają możliwość przyspieszyć pewne rzeczy i zaoszczędzić czas. Jednym z tego typu urządzeń jest linia nawadniająca. Pozwala ona sprawnie dostarczyć do ogrodu tyle wody, ile jest mu niezbędne do prawidłowego wzrostu.

Spis treści:

Czym jest linia nawadniająca?

Oprócz oszczędności(ą) czasu, linia nawadniająca stanowi również najefektywniejszy sposób nawadniania pod względem zużycia wody. Nawadnianie kroplowe jest szczególnie popularne w innowacyjnych gospodarstwach. Realizuje swoją rolę zarówno przy dużych uprawach rolnych, jak i przy mniejszych powierzchniach.

Linia nawadniająca poprzez dozowanie stosunkowo niewielkich dawek wody daje możliwość zużyć nawet do 40% mniej wody w porównaniu z innymi metodami nawadniania. Woda wydzielana przez linię nawadniającą trafia do ukorzenienia roślin.

Ponadto, linia nawadniająca dzięki należycie wydzielanym dawkom sprawia, że potencjalnie wykorzystywane w ogrodzie nawozy są skuteczniej rozprowadzane.

Żeby nawadnianie kroplowe mogło ziścić nasze oczekiwania trzeba je właściwie stosować. Jak długo powinno trwać podlewanie ogrodu? To kwestia złożona.

Linia nawadniająca – ile czasu trzeba by skutecznie podlać ogród?

Czas pracy linii nawadniającej jest uzależniony od różnych czynników. Każdy ogród nieco różni się od innych, zatem każdy powinno traktować się indywidualnie.

Należy zoptymalizować ilość wykorzystywanej wody. Nie powinno się przesadzić z częstotliwością podlewania. Zwłaszcza kiedy za oknem nie panują wielkie upały trzeba uważać z dawkowaniem wody. Uznaje się, że podlewanie automatycznie 1-2 razy na tydzień jest zupełnie wystarczające.

Dyskutując z fachowcami zazwyczaj można usłyszeć, żeby unikać podlewania w okołopołudniowym skwarze. Najlepszy czas na uruchomienie linii nawadniającej to godziny poranne. Wtedy ziemia jest jeszcze chłodna, nie ma słońca, które może wywoływać parowanie wody. Wtedy woda lepiej się wchłania.

Czas stosowania tego typu linii uzależnia się też od rodzaju gleby. Jako najbardziej podatne uznawane są gleby iłowe. Dzięki swoim cechom zapewnia ona utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia przez długi czas.

Woda musi być rozprowadzona po ogrodzie w sposób zrównoważony. Czasem warto poprosić o pomoc fachowców. Zapewni to skuteczne działanie aparatury.

Z kim rozmawiać o linii nawadniającej?

Linia nawadniająca jawi się jako efektywny sposób dostarczania wody roślinom. Pozwala zaoszczędzić znaczne ilości tego surowca, a co za tym idzie obniżyć koszty. Ponadto jest to oszczędność czasu, który można spożytkować na inne aktywności.

Planując montaż takiej konstrukcji dobrze jest skontaktować się z fachowcami. Z pewnością pomogą nam oni prawidłowo wszystko ustawić. Ich pomoc to także wsparcie wkonfigurowaniu całego systemu.