Co oznacza termin deratyzacja?

Najprościej mówiąc deratyzacja polega na zwalczaniu szkodników takich jak myszy albo szczury. Gryzonie rozmnażają się w przerażająco szybkim tempie, a niestety są nosicielami poważnych chorób i sieją spustoszenie w piwnicach albo co gorsza w ścianach, zjadają przewody i niszczą rury .

Deratyzacja może być chemiczna i mechaniczna, możliwe jest również wykorzystywanie obydwu metod co może dać lepszy rezultat. Deratyzacja chemiczna bazuje na substancjach trujących, które układane są w szczególnie odwiedzanych przez gryzonie miejscach. Trutki mogą być w formie ziaren, żeli i bloków woskowych. Wszystkie substancje są niedostępne dla innych zwierząt i ludzi oraz odpowiednio oznakowane. Deratyzacja mechaniczna opiera się na pułapkach i wabikach, które mają za zadanie zwabić i złapać gryzonie. Sama w sobie nie zabija szkodników.

Czego należy przypilnować przeprowadzając deratyzację?

Dobrze jest nie dopuszczać dzieci i zwierząt do pułapek i trutek na gryzonie. Najbardziej narażone na zatrucie są polujące na myszy koty. Szkodniki, które zjedzą trutkę robią się ospałe, ale ciągle przemieszczają się. W konsekwencji kot szybciej może na nie zapolować, niestety powoduje to otrucie zwierzaka. Warto więc dokładnie zamknąć przed zwierzakami domowymi wszystkie miejsca, w których porozstawiane są substancje trujące, a jeżeli mamy taką możliwość – zaprowadzić zwierzaka na ten czas do bliskich.

Kto podejmuje decyzję o deratyzacji?

Każdy zarządca i właściciel posesji musi przeprowadzić deratyzację w momencie kiedy pojawią się w budynku gryzonie. Wynika to z przepisów – wspomina o tym Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Nie musisz się tym przejmować jeżeli mieszkasz w bloku, ponieważ jest to obowiązek administracji albo spółdzielni mieszkaniowej. 

Każda gmina ma dodatkowo osobne uchwały, które opisują z jaką częstotliwością należy wykonywać deratyzację. W Warszawie obowiązkowe jest to dwukrotnie w ciągu roku – w okresie kwiecień-maj oraz listopad-grudzień. Aby przeprowadzić deratyzację profesjonalnie zadzwoń do https://24dezynsekcja.pl/deratyzacja-warszawa/. Firma ta działa na obszarze takich dzielnic Warszawy jak Bielany czy Wola.

Pamiętaj, że nie warto odkładać w czasie deratyzacji. Po pierwsze nieegzekwowanie przepisu jest wykroczeniem i może skończyć się to na grzywnie. A dodatkowo, myszy i szczury są dużym utrapieniem i im bardziej będziesz przedłużać wykonanie deratyzacji, tym większe prawdopodobieństwo niepowodzenia. Przy bardziej zaawansowanym problemie polecamy Ci zatrudnić sprawdzoną firmę, którą spokojnie znajdziesz w Warszawie.