Gaz jest całkiem popularnym źródłem energii. Wykorzystuje się go do ogrzewania domów, napędzania aut czy w kuchni na potrzeby gotowania.

Przy okazji gaz jest substancją łatwopalną, wobec tego niezbędne jest właściwe obchodzenie się z nim. Należyty montaż przewodów gazowych wpływa na skuteczność całego systemu i zapewnia bezpieczeństwo.

Przewody gazowe LPG muszą być też cyklicznie pielęgnowane i poddawane sprawdzeniu. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie części składowe układanki – membrana gazowa, filtr do butli gazowej – działają bez zarzutów i nie stanowią zagrożenia.

Spis treści:

Instalacja gazowa – plusy i minusy

Energia płynąca z gazu jest często wybierana przede wszystkim ze względu na swoją cenę. Z drugiej strony, co pewien czas słychać o usterkach tychże instalacji, co czasem niesie opłakane skutki. Wypadki z udziałem gazu zazwyczaj mają wspólną przyczynę – przestarzałe lub źle zamontowane elementy.

By instalacja gazowa mogła spełniać swoją funkcję, a przy tym być bezpieczna konieczne jest przyłączenie wszelkich przewodów i węży. Tego typu instalacja składa się z wielu elementów – kluczowe jest właściwe podłączenie ich wszystkich.

Dzięki dobrze wykonanej pracy możliwe jest dopasowanie kolektorów dolotowych z przewodami gazowymi, a tych z listwami wtryskowymi. Należyte przejście przez ten proces gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale też znacząco wpływa na pobór energii, a co dalej na wysokość rachunków za gaz.

Wobec tego najlepiej jest zatrudnić fachowca, który jak ryba w wodzie odnajduje się w świecie jakim są przewody gazowe, membrana gazowa czy filtry do butli gazowej.

Instalacja gazowa – zespół naczyń połączonych

Jak wspomniano wyżej, instalacja gazowa to sprawa wymagająca specjalistycznej wiedzy i dotrzymania wszelkich środków ostrożności. Kiedy interesuje nas odbiór i korzystanie z gazu w domowych warunkach niezbędne jest załatwienie wymaganych formalności.

Aby móc korzystać z instalacji gazowej wymagane jest złożenie prośby o zezwolenie. Do takowego pisma oddawanego w należytym urzędzie należy załączyć szereg dokumentów i opinii. Są to m.in. akt notarialny poświadczający własność domu, plan instalacji oraz zielone światło od kominiarza.

Po załatwieniu tego etapu można zamówić ekipę, która zorganizuje wszystkie elementy i dobrze zainstaluje gaz. Instalacja gazowa składa się z różnych podzespołów, do najważniejszych zaliczamy:

  • przewody gazowe – wielowartstwowe przewody, które doprowadzają gaz do medium. Łączą butle z gazem z urządzeniami, które umożliwają bezpośrednie go wykorzystanie. Wedle zaleceń producentapowinny być wymieniane co określoną ilość czasu.
  • membrana gazowa – wszechstronny element instalacji, który pozwala zachować należyte ciśnienie w przewodach, a także odseparować szkodliwe związku chemiczne.
  • filtr do butli gazowej – dzięki funkcjonowaniu filtrów paliwo wpłynnej formie poddawany jest oczyszczaniu. Dzięki temu stopowane są groźne dla zdrowia substancje.

Oczywiście to jedynie kilka z elementów instalacji gazowych. Jest ich o wiele więcej i wszystkie są ważne.

Kto może pomóc nam w wymianie przewodów gazowych?

Stopień skomplikowania takich instalacji wymaga pracy profesjonalistów.

Warto zrobić rekonesans wśród firm zajmujących się gazownictwem w okolicy. Niemal każda ekipa powinna bez problemu być w stanie pomóc zarówno przy kosztorysie, jak i przy finalnym montażu.