Piwnica ze względu na swoje umiejscowienie pod powierzchnią gruntu jest bardzo narażona na niszczycielskie działanie wody gruntowej. Ściany fundamentowe, które nie są odpowiednio zabezpieczone przepuszczają wodę, co będzie skutkować grzybem na ścianach i wilgotną posadzką. Żeby temu przeciwdziałać stosuje się hydroizolacje piwnicy. Jeśli chodzi o budynki już istniejące ocieplenie ścian jest zadaniem stosunkowo prostym w porównaniu do zabezpieczenia ścian fundamentowych. Niestety, wiąże się to z przeprowadzeniem wyjątkowo kosztownych prac ziemnych, co w niektórych przypadkach jest niełatwym, ale niezbędnym zadaniem. Inaczej jest w sytuacji domów w trakcie budowy. Z tego powodu dobrze taką hydroizolację zrobić w czasie, kiedy jeszcze ściany fundamentowe są odkryte. Zazwyczaj hydroizolację ścian piwnicy wykonuje się papą albo masą bitumiczną. Są to skuteczne sposoby przeciwdziałające wnikaniu wody gruntowej do środka piwnic. Jak dobrze wykonać taką hydroizolację?

Czy opłaca się robić izolację piwnicy?  

Przepisy budowlane w Polsce nie są zbyt surowe jeśli chodzi o izolację fundamentów. Dlatego jest to etap nierzadko pomijany przez właścicieli budynków. Mimo wszystko często okazuje się, że izolacja była jednak potrzebna i należy odkopać ściany fundamentowe, co jest wyjątkowo kosztowne. Jeśli chodzi o domy, w których fundamenty pełnią równocześnie funkcję ścian piwnicy, taka ochrona przed wilgocią jest z pewnością potrzebna. Nie zapominajmy, że woda gruntowa z łatwością znajduje najmniejsze szczeliny, aby dostać się do wnętrza piwnicy. W dłuższej perspektywie prowadzi to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, a także pleśni. Z tego powodu już w momencie budowy domu warto zatroszczyć się o efektywną i rzetelną hydroizolację ścian fundamentowych. Należy pamiętać, żeby materiały użyte do zabezpieczenia były nienagannej jakości, bo ewentualne modyfikacje czy wymiany mogą być wyjątkowo kłopotliwe. Należy także wziąć pod uwagę odmianę gruntu na jakim znajduje się dom. Jeśli chodzi o pisaki sytuacja nie jest aż tak kłopotliwa, ponieważ łatwo przepuszczają wodę. Większym problemem są grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują wodę nawet przez wiele miesięcy. Z tego powodu przed zaczęciem budowy niezbędne jest wykonanie badań geologicznych. Firmy oferujące takie usługi najczęściej znajdują się w dużych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale często oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Jakie surowce są potrzebne do wykonania hydroizolacji piwnicy

Istotna jest odpowiednia jakość surowców z jakich wykonuje się hydroizolację piwnicy. Jakich materiałów powszechnie się używa? Nierzadko są to papy i masy bitumiczne. Zwłaszcza papy bitumiczne powinny być specjalnie przygotowane do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, ponieważ wyróżniają się większą odpornością. Nie można zapominać, że tego typu maty nietrudno pękają w czasie zginania, dlatego ostre krawędzie często wyobla się przy użyciu zapraw. Jeśli chodzi o grunty przepuszczalne zazwyczaj używa się masy bitumiczne rozsmarowane po ławach pędzlem. Kiedy posadowiony jest na gruntach słabo przepuszczalnych niezbędne może okazać się wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Izolacja piwnicy – jak się to robi? 

W przypadku budynków z piwnicami, izolacja ścian fundamentowych umożliwia zwiększenie użyteczności tychże pomieszczeń. Dlatego warto dopilnować, aby była ona dobrze wykonana:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed zbudowaniem fundamentów warto zabezpieczyć je przed podciąganiem wody z gruntu. Wówczas stosuje się warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po zakończeniu tego etapu należy zacząć następne prace.
  • Drenaż – zrobienie drenażu potrzebne jest w przypadku niektórych typów gruntów i konstrukcji budynków. Na fundamenty zazwyczaj napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego niezbędne jest ich właściwe zabezpieczenie w postaci drenażu.
  • Sezonowanie – po zbudowaniu fundamentów trzeba poczekać nawet kilka miesięcy, aby materiał dobrze wysechł. Ważne, aby w takim wypadku z układaniem następnych warstw izolacji zbytnio się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już fundamenty odpowiednio wyschną, ich powierzchnię należy dobrze oczyścić. Kolejnym etapem jest położenie tynku, a następnie warstwy hydroizolacyjnej. Jeśli budynek posiada piwnicę opłaca się położyć także izolację termiczną, aby uniknąć uciekania ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja ścian fundamentowych szczególnie w sytuacji domów podpiwniczonych jest bardzo ważnym kropkiem. Pozwoli w przyszłości zapobiec problemom związanym z wilgocią przedostającą się do wewnątrz i kosztownych napraw w zabezpieczeniu fundamentów.