Międzynarodowe targi rolet i bram odbywają się regularnie co trzy lata w Stuttgarcie. Jest to bardzo istotne wydarzenie w tej branży zrzeszające ponad 1000 wystawców ze wszystkich krajów świata. Wystawy te odbywają się na 10 halach o łącznej powierzchni 124 000 metrów kwadratowych. Każdą imprezę wizytuje ponad 65 000 odwiedzających ze 140 krajów. Producenci prezentują najnowsze rozwiązania w zakresie markiz, rolet, osłon przeciwsłonecznych, bram, drzwi a także wielu innych. Warto wiedzieć, że niektórzy producenci czekają z pokazaniem swoich najnowszych rozwiązań właśnie na targi w Niemczech. Pawilony targowe położone są w pobliżu lotniska i autostrady, co pozwala uczestnikom na bezproblemowe dotarcie na miejsce. Sporo firm, które wystawiają tam swoje wyroby, to firmy zagraniczne. W 2018 na 1027 wystawców, aż 774 pochodziło spoza Niemiec.

Urozmaicony program ramowy targów jako gwarancja sukcesu

Program targów rozpoczyna wręczenie nagrody za Innowacyjność. Następnym punktem rozkładu są prezentacje Młodych Talentów, a także R+S Update, Forum Bram i Drzwi, prezentacja Instytutu Techniki Okiennej. Dzięki pomocy organizacji partnerskiej odbyły się również warsztaty ES-SO (European Solar Shading Innovation). Należy podkreślić, że plan ramowy urozmaicono o dodatkowe imprezy zaadresowane do konkretnych grup docelowych. Na pewno wystawy w Niemczech są sposobnością do pogłębienia specjalistycznej wiedzy i wymiany doświadczeń z ekspertami w obrębie rolet okiennych, markiz, a także drzwi. Plan jest starannie zaplanowany, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby rynku. Goście mogą na żywo poznać nowości w branży, a także poznać rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, komfortu, efektywności energetycznej oraz automatyzacji.

Jakie nowe wydarzenia czekają na gości targów?

Poprzednia edycja targów odbyła się w 2018 roku. Zmieniono wówczas miejsce na halach tak, aby dział „Outdoor.Ambiente.Living” miał o wiele więcej przestrzeni wystawienniczej. To właśnie tam hotelarstwo i gastronomia mogły prezentować swoje osiągnięcia, co więcej w Rothausapark miały miejsce ekspozycje wyjątkowe dedykowane szczególnie tej branży. Współczesne rozwiązania w branży są na tyle elastyczne, że można je zastosować niemal w każdych stylach architektonicznych, oraz odznaczają się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i ponadczasowym wzornictwem. Na pewno godny uwagi jest również dział „Smart Home”, na którym zorganizowano dużo wykładów a także dyskusji. Swoimi doświadczeniami podzielili się m. in. specjaliści od systemów antywłamaniowych, architekci a także kupujący. Każdego dnia targów zaplanowano inny temat główny jak np.:

  • komfort,
  • zabezpieczenia antywłamaniowe,
  • efektywność energetyczna,
  • montaż innowacyjnych rozwiązań.

Dzięki temu każdy z tych tematów mógł być szczegółowo omówiony. Nie zapomniano także o kwestiach sprzedaży innowacyjnych rozwiązań w tej dziedzinie. Na targach w 2018 roku po raz pierwszy odbył się międzynarodowy kongres Automatic Doors. Targi są na pewno okazją do wytyczenia określonych ścieżek w branży. Przykładem mogą być rolety, które są znacznie szybsze, wymagają mniej obsługi i są inteligentne. W chwili obecnej rolety poza zapewnianiem bezpieczeństwa, zwiększają również efektywność energetyczną budynków. Także bramy nie zostają w tyle w tej kwestii. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych w zakresie napędów są także bardziej komfortowe. Na pewno fundamentalnym aspektem w dziedzinie drzwi jest ochrona przeciwpożarowa i zabezpieczenia przed zadymieniem. Jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwsłoneczne, to w tym dziale zaprezentowano współczesne wzornictwo w połączeniu z nowoczesną techniką. Na pewno i w tym przypadku nie zapomniano o niezwykle ważnej kwestii jaką jest efektywność energetyczna zarówno jeśli chodzi o osłony zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Obecność Polski na targach 

Targi w Stuttgarcie są na pewno wydarzeniem międzynarodowym, dlatego nie mogło zabraknąć na nich kluczowych polskich producentów rolet, drzwi a także markiz. Na targach, które odbyły się w 2018 roku przybyła liczna grupa polskich dziennikarzy, gości oraz producentów. Swoje innowacyjne produkty pokazało wówczas aż 39 wystawców z Polski.

Targi w 2021 roku zostały przeniesione

Targi w 2018 roku odniosły znaczący sukces, znacznie przewyższając oczekiwania organizatorów, głównie dzięki rozbudowie powierzchni wystawowych. Następna edycja została zaplanowana 3 lata później, czyli w 2021 roku. Niestety, ostatnie targi zostały odwołane ze względu na pandemię. Najbliższa edycja tego wydarzenia odbędzie się na początku 2022 roku. Po długich dyskusjach z najważniejszymi producentami, partnerami targów a także ze stowarzyszeniami branżowymi podjęto tę decyzję. Mimo wszystko w zaplanowanym terminie odbyła się elektroniczna wersja targów R+T digital. Na potrzeby branży stworzono bezpieczną platformę, która umożliwiła wystawcom swobodny kontakt online. Pozwoliło to na wymianę doświadczeń między wystawcami i odwiedzającymi.

Targi dla zwiedzających – wyjazd

Targi w Niemczech od wielu lat cieszą się znacznym powodzeniem i zainteresowaniem gości i producentów. Jest to duże wydarzenie dla osób śledzących najnowsze technologie w branży osłon przeciwsłonecznych, bram, markiz, drzwi a także wielu innych. Systematycznie co trzy lata wystawcy z wielu krajów spotykają się, żeby zaprezentować innowacyjne rozwiązania w branży. Jednakże wyjazd na tego typu wydarzenie może być problematyczny, dlatego można skorzystać z propozycji firm organizujących tego rodzaju wyjazdy. Może z tego skorzystać zarówno gość, jak i producent. Wówczas można być pewnym, że najdrobniejsze szczegóły wyjazdu będą dobrze zaplanowane od początku do końca. Dzięki temu wystawca może skupić się na prezentacji produktu, a nie na organizowaniem transportu czy noclegu.