Gdańsk jest z pewnością miastem chętnie odwiedzanym przez turystów. To dzięki jego położeniu nad morzem, a także ciekawej historii. Każdego roku to piękne miasto odwiedzają tysiące turystów z Polski, a także z zagranicy. Gdańsk jest jednym z najstarszych polskich miast, posiadający wiele bezcennych zabytków, oraz miastem od którego rozpoczęła się II wojna światowa. Poza najbardziej znanymi zabytkami takimi jak Fontanna Neptuna, Ratusz, Bazylika Mariacka, Brama Żuraw, miasto posiada wiele innych mniej popularnych atrakcji turystycznych. Takim przykładem mogą być przedporoża, czyli fragment gdańskiej architektury ulicy i domu. Mało kto wie, że ze względu na nietypowe położenie Gdańska ostatnio wybudowano tam bardzo długie schody, bo mające aż 270 metrów długości. Łączą one ulicę Kartuską z osiedlem Paderewskiego. Po obu stronach schodów posadzono rośliny, które znacznie uprzyjemnia spacer. Co trzeba zwiedzić w Gdańsku? Gdzie można się „wdrapać”, aby oglądać panoramę miasta i okolic?

Spis treści:

Rys historyczny Gdańska

Za początki miasta uważa się IX w. Gdańsk jest miastem które może poszczycić się burzliwą historią, często przechodząc z rąk do rąk. Przez pewien czas miasto było w rękach Brandenburczyków, aby następnie zostać przejęte przez Krzyżaków. Pod ich władaniem pozostało przez następne 150 lat. Królem, który włączył Gdańsk do Polski był Kazimierz Jagiellończyk. Wówczas też nadał wiele praw, m.in. prawo do własnej monety. Na pewno miasta nie ominęły również rozbiory Polski, kiedy to znów musiał przejść w obce ręce. Następnym burzliwym okresem w historii był wybuch II wojny światowej, wówczas 1 września 1939 roku niemiecki pancernik zaatakował Westerplatte. Wtedy miasto przeszło w ręce III Rzeszy. Po wojnie został sprawnie odbudowany, rozkwitał przemysł oraz gdański uniwersytet. Następnym przełomowym momentem w historii Gdańska był wybuch strajku pracowników Stoczni Gdańskiej, narodzenie Solidarności na czele której stanął Lech Wałęsa oraz upadek komunizmu.

Symbol Gdańska- Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka znana jest również jako Korona Gdańska. Bazylika jest trzecią co do wielkości budowlą na świecie, której mury w całości wybudowane zostały z cegły. Bazylika wzniesiona jest w stylu gotyckim, typowym dla miast nadbałtyckich. Jest to bez wątpienia dobrze znany symbol Gdańska. Budowla jest chętnie zwiedzana przez turystów nie tylko przez wzgląd na piękną architekturę i interesującą historię. To co wabi turystów jest na pewno wieża z tarasem widokowym, z którego podziwiać można widok zapierający dech w piersiach. Na taras prowadzi aż 409 schodów! Do połowy wspinaczki są one wąskie i kręte, by później przemienić się w szczególnie szerokie. Po drodze na taras warto także podziwiać dwa dzwony- Gratia Dei a także Ave Maria. Nie można zapomnieć, że  nie są to typowe dzwony- pierwszy z nich waży niemal 8 ton, drugi natomiast 2,5 tony. Z wieży można ujrzeć piękne sklepienia z góry, oraz przy dobrej, bezchmurnej pogodzie widoczny jest Tczew i Hel. Na pewno wysiłek, jaki trzeba włożyć w przejście takiej ilości schodów jest warty tego, co można zobaczyć na szczycie.

Wyjątkowa architektura miasta- przedproża

Ciasna zabudowa Gdańska nie sprzyjała powstawaniu miejsc, gdzie ludzie mogliby spotkać się z rodziną czy przyjaciółmi. W Gdańsku nie ma rozbudowanych parków, jedynym wyjściem byłaby zajmująca dużo czasu wycieczka na obrzeża. Na pomoc przy rozwikłaniu tego problemu przybyli architekci wymyślając tzw. przedproża. Są to tarasy wychodzące przed elewację budynku. Ich wielkość pozwalala na swobodne spotkania towarzyskie. Podczas ładnej pogody to właśnie tam mieszkańcy kamienic spędzali czas wolny. Przedproża stały się także placami zabaw dla dzieci. Taras ograniczony jest balustradą i prowadzą do niego schody. Obok większości przedproży znajdowało się często wejście do piwnicy. Przedproża były także sposobem na radzenie sobie z wysokim poziomem wód gruntowych. Parter budynku najczęściej budowano trochę wyżej niż standardowo, a wejście do budynku prowadziło przez przedproża. Przyjmuje się, że początek tej charakterystycznej dla Gdańska architektury przypada na XV wiek. Czasami przedproża obudowywano i zadaszano, aby zwiększyć przestrzeń sklepu znajdującego się w kamienicy. Oczywiście wygląd przedproży różnił się w przypadku bogatych kamienic i ich uboższych odpowiedników. W przypadku uboższych kamienic balustrady były proste, w bogatszych z kolei ozdabiano je pięknymi rzeźbami z kamienia. 

Góra Gradowa- miejsce warte zobaczenia

Poza niezwykle popularną Bazyliką Mariacką, która znana jest także jako punkt widokowy, warto zobaczyć także mniej popularną Górę Gradową. Miejsce to spełnia również funkcję punktu widokowego. Góra Gradowa jest wzgórzem o wysokości 50 m, na szczycie której są liczne bunkry do celów obronnych. Z tego względu jest to wyjątkowe miejsce dla miłośników bunkrów. Są tam również inne atrakcje jak np. interaktywne centrum naukowe stworzone z myślą o dzieciach. Góra Gradowa umiejscowiona jest we wschodniej części Gdańska, tuż za stacją kolejową. Powstały na górze w 2000 roku Krzyż Milenijny jest nocą oświetlany, co stanowi szczególnie piękny widok. Warto odwiedzić Gadańsk, aby pobyć w nim kilka dni, ponieważ weekend to z pewnością za mało, zwłaszcza jeśli chodzi o odnajdywania wyjątkowych, mało znanych atrakcji turystycznych.