Energia cieplna stosowana jest w celu nagrzewania pomieszczeń a także wody użytkowej. Obejmuje ona najczęściej solidną część zapotrzebowania energetycznego budynku. Może być wytwarzana i dostarczana do domu za pomocą różnorakich sposobów i źródeł. Jakie są źródła energii cieplnej? Co to jest energia odnawialna? Jakie są rodzaje metod grzewczych?

Spis treści:

Skąd może pochodzić ciepło w Twoim domu?

Do źródeł energii cieplnej zaliczamy: gaz ziemny, olej opałowy, energię słoneczną, energię elektryczną oraz ekologiczną energię cieplną. Czym charakteryzują się poszczególne źródła?

  • ekologiczna energia cieplna – pompy ciepła czerpią energię geotermalną bądź ciepło wód gruntowych. Energię cieplną można zdobyć za darmo aż w 75 %  ze środowiska, tylko pozostałe 25% trzeba kupić w postaci energii elektrycznej. Pozyskiwanie energii cieplnej z otoczenia to morze korzyści. Przy tym typie ogrzewania nie ulatnia  się dwutlenek węgla, jest to niekończące się źródło energii, koszty ogrzewania są niewielkie, nie jest się uzależnionym od dystrybutorów energii. Istotne jest tu korzystanie z fachowego serwisu jak np. serwis vaillant w Krakowie oraz dobra termoizolacja budynku.
  • gaz ziemny – jest wydajny, wytwarza najniższe ilości CO2 w porównaniu do pozostałych źródeł kopalnych, podczas spalania nie wytwarzają się popiół i sadza, gaz nie wymaga składowania. Stosowanie gazu można dowolnie zestawiać z odnawialnymi źródłami energii. Urządzenia grzewcze wykorzystywane do gazu nie zajmują dużo powierzchni.
  • olej opałowy – ma wysoką wartość opałową,można łączyć go nawet do 20% biopaliwa,które jest odnawialne. Olej opałowy swobodnie można połączyć z odnawialnymi źródłami energii. Podczas obniżki cen opłaca się zrobić spory jego zapas i dzięki temu sporo zaoszczędzić. Żeby korzystać z oleju opałowego wymagane jest posiadanie dużego zbiornika, magazynu podziemnego lub nadziemnego oraz dobry system przeciwpożarowy oraz zabezpieczenie przed wodą.
  • energia słoneczna – jest darmowa i niewyczerpalna, nie wytwarzaCO2, można ją dołączyć do uprzednich źródeł energii cieplnej. Aby używać energii słonecznej trzeba posiadać miejsce dopasowane dla kolektorów. Istotne żeby było ono ciągle nasłonecznione, najlepiej jest gdy zamontuje się je od południa.
  • energia elektryczna – doskonale sprawdza się jako uzupełnienie innych metod ogrzewania bądź jako jedyne. Używanie tylko prądu jako źródła ogrzewania odbywa się wyłącznie w budynkach tymczasowegopobytu jak np. domki letniskowe lub tam, gdzie instalacja innych metod jest niemożliwa bądź nie opłaca się. Zaletami są tutajniskie koszty instalacji oraz sprzętów. Maszyny te nie wymagają też zbyt dużomiejsca. 

Ekologiczna energia w Twoim domu

Gaz ziemny, ropa naftowa czy węgiel to złoża kopalne, które powstawały przez wiele milionów lat. Złoża tych źródeł wyczerpują się a co za tym idzie ich koszty wciąż rosną. Warto zastanowić się nad energią odnawialną, która może dopełnić albo zupełnie wyprzeć paliwa kopalne. Do odnawialnych źródeł energii należą między innymi: energia słoneczna i geotermalna. Żeby w pełni wykorzystać potencjał tych niewyczerpalnych źródeł energii niezbędna jest nowoczesna technologia. Inteligentne technologie systemów solarnych i pomp ciepła jakim jest na przykład system i serwis vaillant, pozwalają na wysoką efektywność skorzystania z odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie się na używanie w znacznym stopniu z energetyki odnawialnej, to nie tylko oszczędność ale równieżwartość ekologiczna.

Jakie rozwiązania grzewcze istnieją na rynku?

Na metodę grzewczą składają się takie rzeczy jak: wytwarzanie ciepła, jego dystrybucja orazpłynne rozmieszczenie do poszczególnychpomieszczeń. W zależności od tego na jakie źródło energii cieplnej się zdecydujemy, należydobrać do niego dopasowany system grzewczy. Należą do nich m.in.: 

  1. kotły olejowe – w nowych kotłach zastosowane jest prawo kondensacji. Znaczy to że oprócz spalanego oleju,wykorzystywane jest również ciepło, które przy tradycyjnej technice grzewczej marnowało się.
  2. piece gazowe – to  praktycznienie wymagające obsługi i dość tanie rozwiązanie. Zasilane gazem, oprócz ogrzewania pomieszczeń może też podgrzewać wodę użytkową. Dzielimy je na kotły jedno- i dwufunkcyjne.
  3. pompy ciepła to urządzenia grzewcze stosujące energię ze źródeł odnawialnych czyli z wody,słońca lub powietrza.Działanie pomp polega na przemianach fizycznych jak np. parowanie,skraplanie,sprężanie i rozprężanie.
  4. piece elektryczne – są bardzo wygodne w użyciu i tańsze od kotłów olejowych czy gazowych. Nie zajmują dużo przestrzeni, najczęściej są w wersji stojącej i wiszącej.Nie wytwarzają spalin ani dwutlenku węgla. Źródłem ciepła jest w nich zazwyczaj grzałka w osłonie np. stalowej lub mosiężnej, chroniąca przed kontaktem z wodą. Ilość grzałek w kotle ma wpływ na moc pieca.
  5. fotowoltaika – przy jej użyciu wytwarzany jest prąd użytkowy można też ogrzać wodę użytkową czy dom.Systemy te są zupełnie bezobsługowe i bezpłatne w eksploatacji.

Obojętnie jakie metody wybierzemy, warto dbać o dobry stan sprzętów przez cykliczne serwisowanie, świetnym wyborem będzie przykładowo serwis vaillant. Dobierając system grzewczy do budynku, warto zwrócić uwagę nie tylko na sprawy ekonomiczne ale teżekologiczne.