Jeśli myślałeś swego czasu nad zmianą okien, albo zacząłeś budowę domu i stoisz przed wyborem jakie ramy okienne zamontować, to dobrze trafiłeś. Z pewnością jesteś świadomy, że w sklepach znajdziemy różne rodzaje okien. Dzielimy je ze względu na technikę montowania, otwierania i przeznaczenie, albo na materiał wykonania. Wyróżniamy więc okna plastikowe i drewniane, które mogą dzielić się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skupmy się jednak na surowcu i sprawdźmy, jaki produkt jest dla Ciebie idealny.

Styl rustykalny i okna drewniane, czy nowoczesny z oknami plastikowymi?

Okna plastikowe są szeroko dostępne i ze względu na sposób wytwarzania znajdziesz je tylko w standardowych wymiarach. Zazwyczaj są w kolorze białym, ale w sklepach dostępne są farby i folie, które umożliwiają metamorfozę i zgranie ich z wnętrzem. Okna z PCV będą więc idealne do pomieszczeń loftowych lub nowoczesnych.

Ramy drewniane cechują się naturalną formą. W zależności od rezultatu jaki pragniesz otrzymać możesz skorzystać z najpopularniejszego drewna sosnowego albo uwzględnić bardziej luksusowy dąb lub modrzew.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to wiedz, że idealnie pasują do rustykalnego stylu i współgrają z drewnianymi detalami domu. Dodatkowo okna drewniane możesz kupić w najróżniejszym kształcie i rozmiarze. W odróżnieniu od okien plastikowych sprawdzają się przy dużych przeszkleniach.

W Pruszkowie polecana jest firma https://www.krakok.pl/okna/.

O czym warto pamiętać kupując okna plastikowe

Jeżeli dalej zadajesz sobie pytanie, które okna wybrać to na pewno przykuje Twoją uwagę aspekt finansowy. Cena okien z PCV z całą pewnością wygląda bardziej korzystnie. Ramy są wytrzymałe i praktyczne, nie ma potrzeby ich restaurować. Okna są oczywiście odporne na wilgoć i inne warunki pogodowe. Niestety kiedy użyjemy ram z tworzywa sztucznego, nie możemy ich potem naprawić lub odnowić. Jeżeli okna zużyją się, albo ulegną zniszczeniu, konieczne będzie wymienienie ich. Oprócz tego weź pod uwagę, że potrafią one zmienić kształt na skutek zmian temperatury albo zmienić barwę w wyniku zbyt dużej ilości promieni słonecznych.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim polecana firma od okien to Stolares.

Na czym skupić się przy inwestycji w okna drewniane

Ponieważ znamy już zalety i wady tworzywa sztucznego to spójrzmy również na okna drewniane. Cechą charakterystyczną tych ram jest trwałość, są sztywne, nie naprężają się i są bardzo łatwe w naprawie. Drewno znacznie lepiej niż PCV znosi różnicę temperatur i daje lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane również posiadają wady. To co różni je od plastiku to to, że trzeba je konserwować. Drewniana rama przynajmniej trzy razy w roku powinna być czyszczona i zabezpieczana pastą dedykowaną do drewna. Raz w roku wymagane jest skontrolowanie stanu lakieru i potencjalnych defektów. Drewno za to, w odróżnieniu od PCV nie ma w zwyczaju odkształcać i odbarwiać się. Weź pod uwagę, że jeżeli zajmiesz się materiałem jak należy i będziesz regularnie konserwować produkt, to okna będą Ci służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Przed podjęciem decyzji pomyśl czy wolisz wydać mniejszą kwotę, ale w niedalekiej przyszłości być gotowym na ponowną wymianę. Może jednak chcesz dołożyć 10-15% więcej i zainwestować w trwały i ekologiczny materiał. Równie ważny jest czas jaki poświęcisz na pielęgnację ram. Jeżeli już teraz wiesz, że nie znajdziesz chwili na regularne czyszczenie i konserwację, pomyśl, czy nie lepiej zainwestować w okna plastikowe i przyozdobić je zgodnie z panującym w domu stylem.