Okna są dla większości osób banalnym przedmiotem i zupełnie nie jesteśmy zainteresowani kiedy się pojawiły albo to jaką funkcję mogą spełniać. Ważna dla nas jest ich szczelność i funkcja dekoracyjna. Czy jednak wiecie od jak dawna w otworach okiennych są wykorzystywane takie okna, jakie znamy? Albo czego jeszcze można chcieć od okien oprócz przepuszczania promieni słonecznych do pomieszczenia? Większości osób nie interesują ciekawostki o oknach oraz szybach, a zdecydowanie jest to temat warty uwagi.

Ciekawostki o historii szkła

Szkło wynaleziono około 5000 lat temu, jednak wtedy jego produkcja była bardzo przypadkowa. Nasi przodkowie nie wiedzieli jaki potencjał ma szkło i tworzyli z niego niewielkie dekoracje, które miały losowy kolor i nie przechodziło przez nie światło. Dopiero jakiś czas później zobaczono, że można je kształtować. W związku z tym zaczęły powstawać talerze ze szkła.

Czy wiesz, że przed wynalezieniem szklanych szyb, domy przeważnie nie miały wcale okien? Wszystko dlatego, że w tamtych czasach nie było żadnego innego materiału, który dałoby się wykorzystać jako osłonę przed warunkami atmosferycznymi. Dopiero około 100 roku naszej ery zaczęto stosować szkło okienne. Oczywiście nie były to okna plastikowe albo okna drewniane, które mamy w dzisiejszych czasach. Szkło nie było w 100% transparentne, ale nie było również ciemne. W ten sposób do pomieszczeń wpadało trochę światła. W Polsce szyby okienne zaczęły być tworzone na pewno XIII wieku, jednak to także nie były takie okna jakie mamy aktualnie. Pierwsze, podobne do naszych, szyby okienne zaczęły powstawać w XIV wieku, ale masowo sprzedawane były gdzieś na przełomie XIX i XX wieku. Były to jedynie szyby wstawione w drewniane ramy okienne. Okna plastikowe pojawiły się w sklepach dopiero w drugiej połowie XX wieku, a u nas stały się popularne w połowie lat 70 XX wieku.

Czy wiesz jakie są najciekawsze okna na świecie?

Prawdopodobnie wszyscy wiemy, że okna, które mamy w domach różnią się bardzo mocno od tych, które możemy podziwiać w świątyniach. To właśnie w kościołach przeważnie widzimy barwne witraże, które robią ogromne wrażenie. Właśnie dlatego to one są najsłynniejszymi oknami na świecie. Jednymi z najczęściej podziwianych są witraże w Sagrada Familia w Barcelonie. Jest to całkowicie normalne, w końcu okna w takim rozmiarze i barwie nie są powszechne. Kolejnym miejscem z interesującymi oknami jest Kaplica Dziękczynienia w Teksasie. Ten budynek ma spiralę z okien, która pnie się aż do sufitu. Interesujące okna znajdują się nie tylko w Kościołach. Dobrym tego dowodem jest Holenderski Instytut Dźwięku i Wizji, który jest niemal w całości przeszklony. Każda szyba ma inną barwę i wygląda trochę jak ekran telewizora. Jeżeli będziecie blisko Hilversum to koniecznie obejrzyjcie ten niezwykły budynek! Kolejnym dowodem na to jak interesująco można wykorzystać szybę jest Akwarium w Parku Rozrywki w Zhuhai. To właśnie tam gigantyczna szyba oddziela ludzi spacerujących po Akwarium od 49 milionów litrów wody z morskimi zwierzętami!

Ciekawostki o nowoczesnych oknach

Powoli przyzwyczajamy się do smart urządzeń w domu. Mamy możliwość zdalnie kierować odkurzaczem, zapalać i gasić światło lub otwierać i zamykać żaluzje. Nie jest dla nas mimo to oczywiste, że istnieją inteligentne okna. Na czym polega działanie SmartWindow? Posiadając taką szybę nie musimy mieć tak naprawdę osobnego telewizora. Dzięki tej technologii to na szybie możemy włączyć film lub bajkę. Interesujące jest też to, że inteligentną szybę można połączyć z komputerem albo telefonem poprzez WiFi, Bluetooth, a nawet przez USB. Ekran telewizora w szybie jest dotykowy i na pewno dziwi swoją funkcjonalnością.

Tekst powstał we współpracy z producentem okien drewnianych z Krakowa