Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to lotne związki, pozyskiwane z różnych elementów roślin (wszystko zależy od tego, z jaką rośliną mamy do czynienia). Są one co roku bardziej rozpoznawalne i z tego względu pojawiło się ich na rynku już bardzo dużo. Dla wielu z nas są naturalnym źródłem odporności i zdrowia (szczególnie dla naszych górnych dróg oddechowych) oraz idealnie sprawdzają się podczas chwili relaksu (głównie dzięki walorom zapachowym). Tak właśnie mamy możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym.

Jakie zalety da nam łączenie olejków eterycznych?

Jest dużo inspiracji na mieszanie olejków eterycznych ze sobą. Jaki efekt dzięki temu uzyskamy? Poza zaletami zapachowymi, które możemy dobrać do siebie, jest jeszcze jedna zaleta – wzmocnienie oddziaływania na nas aromaterapii. Taki efekt uzyskamy kiedy zmieszamy ze sobą oleje o identycznych lub bardzo podobnych właściwościach. Wiele oczywiście zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i co jest dla nas najważniejsze. Dokładne dopasowanie olejków do naszych upodobań da nam możliwość czerpania garściami z dobroci, jakie mają w sobie. Możemy też kupić zestawy olejków eterycznych.

Jak łączyć olejki eteryczne?

Zależy od tego, co chcemy „wycisnąć” z naszych olejków eterycznych na takim ich połączeniu musimy się skupić. Przed połączeniem ze sobą różnych olejków trzeba pamiętać o paru kluczowych warunkach, dzięki którym będziemy mogli dobrze łączyć ze sobą różne typy olejków:

 • Najlepiej będzie, gdy olejki będziemy łączyć w ich grupach gatunkowych; np. cytrusy z cytrusami).
 • Zaczynając swoją przygodę z olejkami eterycznymi nie dajmy się porwać zbyt mocno – bezpieczniej będzie, jeśli rozpoczniemy od mniejszej ilości składników, np. od 1 do 5-6 olejków, tak, żeby poczuć się pewnie w adekwatnym ich mieszaniu.
 • Gdy chcemy użytkowaćolejków w zakresie leczniczym nie zapomnijmy o tym, żeby dopasować je w odpowiedni sposób, by ich właściwości się nawzajem dopełniały.
 • Wtedy, kiedy pragniemy stworzyć, trwalszy i różnorodny zapach nie zapominajmy o łączeniu olejków tak, by pasowały do siebie pod względem trwałości – najlepiej jest łączyć olejki o krótszym czasie utrzymywania z tymi, które utrzymują się dłużej.

Pomocne połączenia olejków eterycznych

Dużo osóbanalizuje, które olejki eteryczne perfekcyjnie się ze sobą łączą. Zastanówmy się, więc na najbardziej popularnych, sprawdzonych i przynoszących efekt połączeniach. A są nimi:

 • Cyprys – bergamota + drewno cedrowe + cytryna + jałowiec + kardamon + lawenda, majeranek + mandarynka + pomarańcza,
 • Lawenda – bazylia + bergamotka + cedr + cyprys + cytryna + eukaliptus + grejpfrut, drzewo herbaciane + kardamon + trawa cytrynowa + limeta + majeranek + mięta pieprzowa + kwiat pomarańczy oraz sama pomarańcza.
 • Limeta – bazylia + olejki cytrusowe + gałka muszkatołowa + lawenda + kwiat pomarańczy.
 • Mandarynka – bergamota i inne olejki cytrusowe + cynamon + gałka muszkatołowa + jałowiec + lawenda + geranium + szałwia muszkatołowa.
 • Melisa – olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + majeranek + geranium + rozmaryn + róża + rumianek + tymianek.
 • Różane drzewo – wszystkie olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + paczuli + kwiat pomarańczy + róża + sandałowiec.
 • Rumianek – bazylia + bergamotka + jaśmin + lawenda + majeranek + róża + szałwia muszkatołowa.
 • Sandałowiec – bergamota + cedr, jaśmin + lawenda, paczuli + drzewo różane.
 • Sosna – cedr + cytryna + eukaliptus + drzewo herbaciane + jałowiec, lawenda + mięta pieprzowa + rozmaryn.

Każde z wyżej przedstawionych połączeń jest znane oraz sprawdzone.Trzeba dopasować zapachy oraz każde kompozycje do osobistych potrzeb. Daje nam to możliwość, poznać najwięcej satysfakcji oraz korzyści używania olejków eterycznych. Nie zapomnijmy, że najważniejsza w momencie kupna i mieszania olejków jest nasza satysfakcja.