Ostatnio coraz częściej można spotkać się z promowaniem fotowoltaiki w Gdyni. Co to właściwie jest? I czemu są takie popularne? Panele słoneczne wbrew pozorom nie są skomplikowanym urządzeniem. Krótko mówiąc ich najważniejszym zadaniem jest przekształcanie energii słonecznej na elektryczną. Ponadto w przypadku większej ilości energii jest możliwość przesłania jej do  zakładu energetycznego. Dlatego coraz więcej właścicieli domów, oraz przedsiębiorców decyduje się na ich montaż, licząc na znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną. Dodatkowym bodźcem napędzającym popyt na fotowoltaikę są programy oferujące dofinansowanie na ich zakup.

Spis treści:

Minusy i zalety paneli słonecznych

Przed decyzją o zainstalowaniu paneli słonecznych należy przeanalizować wszystkie za i minusy, a także przemyśleć, czy posiadamy ku temu właściwe warunki. Należy pamiętać, że panele muszą być montowane w miejscu nasłonecznionym, należy unikać miejsc zacienionych.

Pierwszym i ważnym plusem paneli słonecznych jest bez wątpienia to, że jest to ekologiczne źródło energii. Mając własne panele słoneczne niewątpliwie zdobywamy pewnego rodzaju niezależność od podwyżek cen energii elektrycznej,  co więcej energia słoneczna jest odnawialna co pozwala mieć pewność, że będziemy mieli do niej dostęp bez limitów. Faktem jest, iż w sezonie letnim produkcja prądu będzie znacznie wyższa, niż w zimą, dlatego w przypadku wytworzenia nadwyżki prądu można przesłać do elektrowni, aby następnie odebrać go w czasie zmniejszonego natężenia światła.  Niewątpliwie zwiększona popularność paneli wynika z programów z dotacjami na ich instalację. Jak widać fotowoltaika ma wiele plusów, a jakie są jej minusy?

Na pewno ich cena. Mimo ulg podatkowych i dofinansowania nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję. Co więcej, wytwarzanie prądu uzależniona jest od  ilości dni bezchmurnych, a w Polsce niestety nie jest ich dużo. Na pewno o fotowoltaice można powiedzieć jedno- mają one więcej zalet, niż minusów dlatego należy rozważyć ich montaż jeżeli tylko posiadamy takie możliwości.

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Jeżeli podjęliśmy już decyzję o zainwestowaniu w panele słoneczne, należy rozważyć jaki sprzęt wybrać? Przed zakupem należy zapoznać się z ofertą różnych firm. Warto szukać solidnej, ponieważ panele słoneczne są na pewno inwestycją na lata. Ważne, aby były wytrzymałe i wysokiej jakości, duże znaczenie ma odporność na warunki atmosferyczne. Są to czynniki, przemawiające za za nie oszczędzaniem na kupnie paneli słonecznych. Warto zainwestować więcej pieniędzy, aby mieć pewność, że nie będą sprawiały kłopotów już po krótkim czasie. Znaczący wpływ na ich długowieczność mają nie tylko materiały z jakich są wykonane, ale także właściwy ich montaż. Niewłaściwie zamontowane panele przyczyniają się do awarii, nawet jeżeli jakość ich wykonania jest odpowiednia.

Dotacje paneli fotowoltaicznych w Gdyni

Trójmiasto, a zwłaszcza Gdynia jest miastem, posiadającym jeden z najlepszych poziomów nasłonecznienia w Polsce, dzięki czemu na wytworzenie dużych ilości energii elektrycznej. Dlatego szczególnie tam warto inwestować w to źródło prądu. W Gdyni już od 2016 roku dostępne są dofinansowania miejskie na montaż paneli słonecznych. Można tutaj otrzymać dotację nawet 25procent wartości inwestycji. W 2021 roku program Mój Prąd 3.0 zapewnia nawet 3000 zł dofinansowania do tej inwestycji. popularność jest tak duża, że z pewnością nie każdy zdoła się załapać. Ponadto jest również możliwość uzyskania wsparcia z programu Czyste Powietrze, i tutaj kwota dotacji jest znacznie wyższa, ponieważ wynosi 5000 zł. Ci, którzy nie załapią się na żaden z programów mogą wziąć nowo uruchomiony Kredyt Czyste Powietrze na odpowiednich zasadach.