W ostatnich latach coraz częściej można zewsząd usłyszeć dyskusje na temat tego, które rozwiązanie jest korzystniejsze i bardziej efektywne: pellet olczyk czy ekogroszek. Niestety, kwestia ta nie jest w żaden sposób przejrzysta i niezwykle ciężko powiedzieć, które z tych rozwiązań jest bardziej efektywne. Warto jednak zapoznać się z ich charakterystyką i dobrać taki rodzaj ogrzewania budynku, który pasuje do naszych oczekiwań oraz potrzeb. 

Ekogroszek kontra pellet drzewny – czym się różnią?

Pellet drzewny jest nowoczesny i niezwykle ekonomiczny. Jest tak dzięki temu, że może być wyprodukowany z różnego rodzaju elementów natury, takich jak drewno, łupiny orzechów czy kora drzewna. Ceni się przede wszystkim jego efektywność, ale także gwarantowaną przez pellet ekologię – nie wpływa on w znaczny sposób na naszą planetę, w przeciwieństwie do nieco bardziej archaicznych form ogrzewania budynków. 

Ekogroszek hurt jest natomiast paliwem stałym, które zostało skompresowane do rozmiarów niewielkich kulek – stąd też jego nazwa. Paliwo to charakteryzuje się nade wszystko dużą kalorycznością, co w dużej mierze wpływa na jego efektywność; nie można również narzekać na ilość nieprzyjaznych substancji emitowanych do atmosfery, ta jest bowiem znikoma.

Żadna z opcji nie jest znacząco lepsza!

Reasumując – nie można określić, czy lepszy jest pellet czy ekogroszek. Pod licznymi względami w zasadzie nie ma między nimi różnic, uzupełniają się także pod względem wad oraz zalet. Z tego powodu niezwykle trudno wybrać faworyta tych zawodów. Zanim zdecydujesz się na dany sposób ogrzewania, musisz zastanowić się nad swoimi potrzebami i wymaganiami i sugerując się nimi, wybrać: pellet czy ekogroszek?