Plac zabaw jest miejscem, które powinno być w szczególności bezpieczne. Służy on do przede wszystkim do spędzania na nim wolnego czasu przez maluchy. Bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw z tego powodu są koniecznością.

Spis treści:

Czym charakteryzują się place zabaw?

NIe da się ukryć, że plac zabaw jest miejscem dla dzieci. Nawierzchni placu czy też jego wyposażenie zostało w szczegółowy sposób zdefiniowane według specjalnych rozporządzeń. Na placu zabaw powinny znaleźć się:
urządzenia do zabawy dzieci;
ławki;
tablica na kredę;
śmietniki;
oświetlenie;
zieleń,
ogrodzenie.

Plac zabaw może być zarówno wewnętrzny jak i zewnętrzny. Zewnętrzny to taki, który znajduje się
w parku, skweru czy też na osiedlu. Wewnętrzny plac zabaw z kolei może być w szkole czy przedszkolu. Nie zapominaj również iż placem zabaw jest znajdująca się w budynku sala zabaw.

Czy na postawienie placu zabaw potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Co to jest plac zabaw? Jest to zespół obiektów małej architektury.
Przez co do jego wybudowania potrzebujemy pozwolenia na budowę. Zgodnie z prawem budowlanym obiektami małej architektury są nieduże obiekty, już w szczególności te które służą rekreacji i utrzymaniu porządku. Ponadto jeszcze powinien być on wybudowany biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania a także przepisy. Podczas procesu planowania placu zabaw, trzeba uwzględnić specyfikację terenu oznacza to ukształtowanie, położenie, zieleń a także wiek użytkowników. Plac zabaw musi mieścić się dziesięć metrów od drogi, śmietników oraz linii okien budynków mieszkalnych. Oprócz tego powinien być 20 metrów od parkingów i torów kolejowych. Istotną kwestią jest też zgłoszenie budowy placu zabaw do miejscowego wydziału architektury.

W jaki sposób powinien być wyposażony plac zabaw, aby był bezpieczny?

Wybierając urządzenia, które będą znajdować się na placu zabaw powinno się wziąć pod uwagę wiek użytkowników. Do stworzenia bezpiecznego placu zabaw, który będzie sprawiał radość i wykorzystywał wszystkie możliwości dzieci należy posiadać wiedzę o rozwoju dziecka. Jeśli plac ma przeznaczenie dla najmłodszych dzieci – powinny na nim znajdować się ciekawe piaskownice, niskie podesty, huśtawki, zjeżdżalnie i sprężynowce.