Przez wzgląd na ciągle pogarszający się stan środowiska naturalnego tworzone są coraz nowocześniejsze technologie jeśli chodzi o ogrzewanie nieruchomości. Coraz więcej osób decyduje się zastąpić zwykłe „kopciuchy” opalane węglem na inne, bardziej ekologiczne rozwiązania. Takim przykładem może być pompa ciepła, która pozyskuje aż 75% mocy ze środowiska i jest to z całą pewnością ekologiczne źródło ciepła. To urządzenie jest stworzonie nie tylko do grzania nieruchomości, ale także do podgrzewania wody. 

Źródło: pompy ciepła pomorskie

Na jakiej zasadzie funkcjonuje pompa ciepła

Pompa ciepła jest mechanizmem grzewczym, którego przeznaczenie jest analogiczne jak w innych metodach ogrzewania budynków – źródło grzewcze ociepla wodę, która następnie jest rozprowadzana po instalacji oddając ciepło, a tym samym ogrzewając nieruchomość. Różni się ona tym, że w przypadku kotłów albo pieców węglowych paliwo kopalniane jest palone tym samym oddając moc cieplną. Pompa z kolei pobiera energię ze środowiska naturalnego i częściowo używa do tego pądu. Pompa w zależności od typu może pobierać energię z  powietrza, gruntu albo wód podziemnych. Pompa ciepła jest niemal zupełnie bezobsługowa co jest niewątpliwą zaletą. Nie trzeba jak w przypadku pieców węglowych regularnego dokładania paliwa. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu źródło ciepła, ponieważ pompa ciepła jest urządzeniem przy którym właściciel nie ponosi zbyt wielkich kosztów eksploatacyjnych. Co więcej co roku koszt tego urządzenia jest coraz niższa, co więcej można starać się o dotacje na zakup pompy. Kolejną zaletą takiej pompy jest to, że nie musimy mieć dodatkowego miejsca na gromadzenie paliwa. Niepotrzebny jest także komin. Największą popularnością cieszą się pompy, które czerpią moc z powietrza. Mogą one działać bez problemów nawet przy temperaturze tak niskiej jak -28°C.

Typy pomp ciepła

Poszczególne typy pomp ciepła nieco różnią się od siebie zasadą działania, a także źródłem energii. Wyróżniamy kilka następujących odmian pomp:

  • Pompy ciepła typu powietrze-woda – jest to na pewno najpopularniejszy typ pompy. Jej źródłem energii jest powietrze. W przypadku tej pompy montaż jest niezwykle prosty, niestety wadą jest to, że znacznie gorzej funkcjonuje przy znacznym spadku temperatur na zewnątrz. 
  • Pompy ciepła typu woda – woda – źródłem mocy tej pompy jest woda gruntowa. {Potrzebne jest wykonanie|Wymaga to wykonania| studni czerpnej, a także zrzutowej. Niestety, dodatkowym problemem w tym przypadku jest uzyskanie dodatkowych pozwoleń wodnoprawnych. 
  • Pompy ciepła gruntowe – tutaj źródłem zasilania jest ciepło pochodzące z ziemi. Tego typu pompy wyposażone są w kolektory, czyli sondy. W zależności od metody działania mogą one być poziome albo pionowe. W sondzie znajduje się roztwór który nie zamarza w ujemnych temperaturach. Pozyskuje on ciepło z wnętrza ziemi, aby następnie przekazać je do urządzenia. Niestety, takie pompy są dosyć drogie i niezbyt łatwe w instalacji. Natomiast ich najważniejszą korzyścią jest to, że sprawnie działają nawet w skrajnie niskich temperaturach. 

Dofinansowania pomp ciepła – województwo pomorskie

Pompy ciepła są na pewno przyjaznym dla środowiska źródłem ciepła, nie powodującym zanieczyszczenia środowiska. Z tego powodu w całej Polsce powstało kilka programów oferujących dofinansowania do ekologicznych źródeł ciepła. Wysokość dotacji, a także zasady jego udzielenia zależą od poszczególnych gmin, lub województw. W województwie pomorskim prowadzony jest program „Czyste powietrze”, za którego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOSiGW). Celem tego programu jest przyznawanie dotacji dla źródeł ciepła przyjaznych dla środowiska, w tym także pomp ciepła.
Poza dofinansowaniami do nowo powstałych budynków, program oferuje także pomoc finansową w sytuacji wymiany dawnych, nie ekologicznych źródeł ciepła. W województwie pomorskim obowiązuje limit dochodu. Pierwsza grupa beneficjentów to osoby fizyczne, będące właścicielami albo współwłaścicielami domu o dochodzie rocznym nie wyższym niż 100 tysięcy złotych, druga grupa z kolei dotyczy osób w zamieszkujących gospodarstwo wieloosobowe, których miesięczny dochód nie przekracza 1960 złotych. Do tej pory można było dostać jedynie pożyczkę na zainstalowanie pompy ciepła, najnowsza wersja programu obejmuje również dofinansowania.
Pompy ciepła oraz fotowoltaika zostały objęte najwyższym możliwym dotacje w tym programie. Beneficjenci o niewielkich dochodach mogą uzyskać nawet 37 tysięcy dotacji na wymianę źródła ciepła i termomodernizację nieruchomości.  Oczywiście przed złożeniem dokumentów trzeba zapoznać się z zasadami przyznawania pomocy finansowej w swoim regionie. Każdy program dysponuje pewną pulą pieniędzy, która stosunkowo szybko się kończy, gdyż zainteresowanie jest duże. Zmiana sposobu ogrzewania może bardzo dobrze wpłynąć na stan środowiska naturalnego, dlatego naprawdę warto się tym zainteresować.