W dzisiejszych czasach niemal we wszystkich domach można znaleźć rośliny. Nadają one wnętrzom niepowtarzalnego wyglądu. Jednakże, żeby móc się nimi zachwycać przez wiele lat, trzeba nie tylko zapewnić im właściwe warunki, ale również zadbać o to, aby sadzonki które kupujemy były odpowiedniej jakości z pewnego źródła. Kiedyś pragnąc zakupić roślinę czy to do domu, czy do ogrodu, można było szukać je w centrach ogrodowych, na bazarkach ewentualnie można było zakupić od osoby prywatnej. Gdzie teraz warto znaleźć rośliny? Są one dostępne niemal wszędzie: w internecie, w dużych sklepach budowlanych, a nawet ogólnospożywczych, w szkółkach roślin. Zazwyczaj wybierając się na zakupy spożywcze można zaopatrzyć się w ciekawe okazy. Gdzie wyposażyć się w najpiękniejsze rośliny do domu i ogrodu? Czy w marketach jest duży wybór gatunków i czy warto tam kupować? 

Spis treści:

O czym warto pamiętać poszukując wyjątkowych okazów do domu i ogrodu?

Kupując sadzonki warto zwrócić uwagę nie tylko na ich ogólny wygląd i cenę, ale także na jakość. Aby zdrowo rosły i cieszyły nas pięknym wyglądem, po transporcie ze sklepu muszą się przyjąć w nowym otoczeniu. Przed wyborem warto mieć pewność, że kwiat nie jest chory, lub nie ma pasożytów. Trzeba zwrócić także uwagę na to jak był podlewany – jeśli ma zbyt mokre podłoże, jest duża szansa na to, że  korzenie zgniły i wówczas nie można go uratować. Dlatego niekiedy opłaca się wydać więcej pieniędzy, aby posiadać pewność, że wybrany okaz będzie zdrowo się rozwijał przez wiele lat. Oczywiście bardzo istotną kwestią jest to, w jakim miejscu takie rośliny będziemy kupować. Czy sadzonki zakupione w dużym sklepie budowlanym będą tak samo dobre, jak te z centrum ogrodniczego? Gdzie najkorzystniej kupować sadzonki?

Dlaczego warto kupować sadzonki w centrum ogrodniczym?

Zakup roślin w profesjonalnym centrum ogrodniczym najczęściej jest odpowiednim pomysłem. Oprócz pięknych, dobrej jakości sadzonek można tam liczyć na pomoc profesjonalistów. Z pewnością doradzą oni w kwestii wyboru roślin, które będą pasowały do warunków, które jesteśmy w stanie im zapewnić. Ponadto, personel znający się na roślinach potrafi o nie odpowiednio zadbać i we właściwym czasie potrafi zauważyć jakiekolwiek niepokojące objawy. Takim przykładem może być sklep ogrodniczy w Olsztynie –  bardzo popularny i ceniony. W Abies Ogrody można zakupić zdrowe sadzonki, oraz specjalistyczną poradę jak o nie dbać w domu. Co więcej można tam także skorzystać z profesjonalnego planowania ogrodów, a następnie zakupić potrzebne, zdrowe okazy.

Rośliny doniczkowe – zakup w markecie

Obecnie większość marketów posiada w swojej ofercie bardziej, bądź mniej rozbudowany asortyment roślin doniczkowych. Kuszą one łatwą dostępnością, a także stosunkowo niską ceną. Robiąc codzienne zakupy można przy okazji wybrać sobie jakąś sadzonkę. Warto zadać sobie pytanie – czy jest to korzystne rozwiązanie? Czy na pewno tego typu sklep jest nam w stanie zapewnić ładne i zdrowe okazy? Często takie rośliny ładnie wyglądają w sklepie, natomiast po pewnym czasie od zakupu zaczynają marnieć. Dlaczego tak się dzieje? Często powodem złe warunki transportu ze szkółki roślin do marketu. Taka wielogodzinna podróż w chłodni może bardzo skrócić żywotność takiej rośliny. Co więcej w dużych sklepach nie ma fachowego personelu, który zdaje sobie sprawę troszczyć się rośliny. Często skutkiem nieodpowiedniego przechowywania kwiatów są pasożyty, które przyczyniają się do tego że kwiat po kilku dniach w sklepie obumiera. Co więcej trzeba liczyć się z tym, że po dostarczeniu takiej rośliny do domu możemy przenieść szkodniki na nasze domowe okazy. Dlatego przed zakupem kwiatów w takim miejscu należy dobrze się im przyjrzeć. 

Czy opłaca się kupować rośliny przez internet?

Kolejnym miejscem, które trzeba wziąć pod uwagę kupując rośliny jest internet.Teraz Obecnie wiele sklepów z roślinami ma w swojej ofercie wysyłkę swoich roślin do klientów. Z pewnością zaletą jest to, że można w takim sklepie dostać rzadko spotykane gatunki. Oczywiście należy liczyć się z tym, że tak zakupione rośliny po dostarczeniu do naszego domu obumrą, ponieważ zaszkodzi im transport. Dlatego należy znaleźć odpowiednie sklepy internetowe z roślinami, które mają doświadczenie w odpowiednim pakowaniu roślin, tak, aby jak najmniej uszkodzić roślinę.