Wiele regionów w Polsce pozostaje mało popularnymi wśród turystów. Przeważnie niesłusznie, gdyż każdy zakątek naszego kraju może pochwalić się czymś unikatowym.

Podobnie sytuacja ma się z województwem Świętokrzyskim – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pasjonaci historii mają możliwość zwiedzania zamków i starych miast. Są tu także malownicze góry i inne cuda natury. Dosyć popularna jest agroturystyka Świętokrzyskie.

Jakie miejsca są warte obejrzenia w Kielcach i okolicach? Na dole, zwięzły przewodnik.

Świętokrzyskie – czyli jak dawniej wyglądała Polska?

Teren województwa Świętokrzyskiego odegrał niemałą rolę w historii naszego kraju. Swego czasu tereny te były niemal centrum Rzeczpospolitej. Pośród cudownych wzgórz i lasów magnateria budowała zamki. Kwitnął także handel i struktura miejska.

Dziś pozostałości dawnych wieków można oglądać wybierając się w głąb województwa. Jednym z pierwszych punktów na mapie musi być Sandomierz – Królewskie miasto. Przepełnione zabytkami pozwala się przenieść w okolice XV-XVI wieku. To właśnie w owym czasie miasto było jednym z podstawowych postojów karawan kupieckich udających się ze wschodu na zachód i odwrotnie.

Ponadto teren ten jest pełen starych zamków. Część z nich zachowała się w niezłym stanie. Z innych zostały ruiny. Nie zmienia to wcale faktu, że wiele tych miejsc pachnie historią. Zamek w Chęcinach, zamek Krzyżtopór, czy miasto Jana Długosza – Wiślica – to miejsca, które powinien poznać każdy fascynat historii.

Niejednokrotnie w pobliżu zamków i pałaców, które ulokowane są między piękną naturą można znaleźć wygodne noclegi. Agroturystyka Świętokrzyskie to kierunek, który(a) pozwala poczuć ten region w pełni.

Jednocząc się z naturą – Świętokrzyskie

Agroturystyka Świętokrzyskie to świetna baza wypadowa do poznawania tajemnic polskiej natury. Region ten słynie z uroczych lasów i sadów. Kwitnie tu uprawa jabłek, grusz, czereśni i innych owoców. Zostając w gospodarstwie agroturystycznym mamy opcję kosztowania darów ziemii najlepszego sortu.

Zwiedzanie gospodarstw i przyglądanie się z bliska pracy ich gospodarzy jest relaksem po np. wycieczce w góry. Znajdujące się w regionie Góry Świętokrzyskie to najstarsze polskie góry. Owiane są licznymi legendami co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Tutaj też spotkamy najstarszy polski dąb – Bartek.

Agroturystyka Świętokrzyskie to może być również czynny wypoczynek – rejsy po Wiśle i po Nidzie bądź zwiedzanie jaskini Raj. Są to alternatywy, które z pewnością pomoże nam odwiedzić każdy gospodarz.

Za to dla chcących wyciszenia, województwo Świętokrzyskie oferuje miejscowości zdrojowe. W Busku czy Solcu można złapać oddech i naładować baterię.

Opisane miejsca to tylko część bogactwa jakie ma ten region Polski. Bezsprzecznie warto poświęcić kilka dni by zobaczyć jak funkcjonuje agroturystyka Świętokrzyskie i co oferuje turystom.