Drewniany taras w Gdańsku może stanowić świetne uzupełnienie mieszkania. Gustownie wykonany może cieszyć latami. Jest to fantastyczne miejsce do spędzania czasu w ciepłe dni. Można na nim organizować grille oraz imprezy na świeżym powietrzu. Może to być też miejsce przeznaczone do relaksu(owi). Miękki fotel, książka i natura to połączenie, które lubi niemal każdy. Wcześniej jednak trzeba poświęcić trochę pracy w przygotowanie tej przestrzeni. Jak to zrobić? Z jakich materiałów korzystać tworząc taras drewniany?

Wady i zalety drewnianego tarasu

Taras drewniany prawie zawsze dodaje uroku naszym miejscom zamieszkania. Zdarza się, że w okresie wiosenno-letnim zmienia się on w centrum życia towarzyskiego. Wygodna(e) nawierzchnia, przestrzenność sprawiają, że jest to miejsce uszyte(ym) pod łapania(e) promieni słonecznych.

Trzeba mieć na uwadze, że równie istotne jest należyte dbanie o taras(u) drewniany(ego). Taka konstrukcja oprócz plusów posiada również minusy. Warto je zgłębić.

Wyjdźmy od pozytywów. Oprócz tego, że taki taras ładnie się prezentuje, dysponuje on inne godne docenienia cechy. Przede wszystkim jest on dosyć łatwy w instalacji. Możliwe jest użyć(cie) do jego tworzenia duże(ych) elementy(ów) drewna. Sprawia to, że może to być rzeczywiście szybki proces. Ponadto drewno utrzymuje odpowiednią(e) temperaturę. Nie jest za bardzo gorące w lecie, ani za zimne w chłodniejsze dni. Jeśli w domostwie są małe dzieci, to ważną cechą jaką pełnić może taras jest amortyzacja upadków. Minimalizuje tym samym ryzyko wystąpienia bólu u malucha.

Z drugiej strony głównym zarzutem do tarasów drewnianych jest obowiązek ich impregnowania. Co pewien czas opiekun powinien zabezpieczać drewno. Jest to materiał, który(e) potrzebuje środków grzybobójczych i utrzymujących go w przyzwoitym(ej) kondycji. Do tego drewno jest materiałem o najniższej trwałości jak na taras. Promienie słoneczne mogą sprawiać, że deski zmienia(ją) kolor. Utrzymanie go w czystości też wymaga pracy. Jeśli taras ma służyć latami należy go zadaszyć. Pozwoli to ochronić go przed zjawiskami atmosferycznymi. Są to jednak kolejne koszty, zazwyczaj niemałe.

Na co zwrócić uwagę montując taras drewniany

Aby taras cieszył nas jak najdłużej, warto mieć na uwadze kilku podstawowych zasad. Drewno tarasowe muszą być ustawione pod właściwym kątem. Trzeba je też uszczelnić. Wilgoć, która może potencjalnie gromadzić się między deskami bywa mordercza dla tarasów.

Najważniejszy jest wybór odpowiedniej jakości drewna – wytrzymałego i zdrowego. Fachowcy polecają materiał z  dębu. Cechuje je długowieczność, estetyka i rozsądna cena.

Zanim zaczniemy montaż tarasu powinno się przygotować drewno. Deski należy równo podzielić i oszlifować. Początkowa dawka środka impregnującego musi być podana przed początkiem prac. Potem już po budowie drewno trzeba czyścić i impregnować minimum raz w roku.

Wpływ na trwałość tarasu drewnianego mają fundamenty. Fundamenty, na których będzie opierał się taras muszą być dokładnie oddzielone od fundamentów budynku mieszkalnego. W odwrotnym przypadku może zostać przerwana izolacja termiczna domu. Dobrze jest tą aktywność powierzyć fachowcowi, ponieważ jest to bardzo delikatny temat. 

Czego się wystrzegać w trakcie budowy tarasu drewnianego

Niewłaściwie wykonany taras sprowadza na właściciela dodatkowe koszty i kłopoty. Dobrze jest przed budową zgłębić zagadnienie. Da to szansę wyciągnąć morał z błędów innych. 

Należy zatem zwracać dużą uwagę na system odciągający wodę. Innymi słowy trzeba zadbać o odpowiednie(y) skos w kierunku domu. Upewnij się także czy legary są dostatecznie uszczelnione – tak aby nie wpadała między nie wilgoć. Taras drewniany zawsze musi być dostosowany do stopnia nasłonecznienia. Jeśli nie będzie, drewno szybciej ulegnie defektom. Planując taras weźmy pod uwagę nasze i domowników nawyki. Oszczędzi to czasu i kosztów związanych z ewentualnymi poprawkami.

Jeśli nie ufamy naszych(m) zdolności(om) warto zamówić fachowców. Dla profesjonalistów budowa tarasu to szybka i przyjemna robota. Ty dzięki temu zyskujesz pewność, że wszystko będzie jak należy.