Wymogi jakie musi spełniać każda toaleta publiczna

 Aktualnie w każdym miejscu publicznym musi być odosobniona toaleta, z dostępem do ciepłej wody, środków higienicznych a także suszarki do rąk. Te wymagania narzucone zostały prawnie. Masę ludzi nadal z oporem używa toalet, ponieważ miejsca te przywodzą skojarzenia z syfem, brakiem porządku a także ogólnym porządkiem pozostawiającym wiele do życzenia. Obecne rozporządzenia prawne oraz względy sanitarno-higieniczne nie pozwalają na taką sytuację. Toalety publiczne są regularnie sprzątane oraz utrzymane w jak najlepszym porządku.

Zdarza się jednak, że toaleta w miejscu publicznym jest nieprzystosowana do grupy docelowej. Zazwyczaj problemem jest też niewielka powierzchnia, jaką zajmuje, co często stwarza problem związany z poruszaniem się po tak wykonanej łazience – szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Inaczej będzie projektowało się toalety dla szkół oraz innych placówek edukacyjnych, a inaczej dla klinik a także galerii usługowo-handlowych. Istotne, aby w trakcie projektowania takiego miejsca wziąć pod uwagę potrzeby przyszłych użytkowników.

W miejscach gastronomicznych, handlowych , edukacyjnych czy w placówkach medycznych musi znajdować się toaleta publiczna, która musi spełniać wymagania dotyczące higieny, komfortu, bezpieczeństwa i prywatności użytkowania a także mieć na swoim wyposażeniu stosowne urządzenia sanitarne. 

Łazienki publiczne to niewątpliwie nie tylko toalety, ale także punkt, w którym można skorzystać z prysznica. Tego rodzaju urządzenia spotkać można na przykład na stacjach benzynowych przy trasach regularnie używanych przez kierowców pojazdów ciężarowych, a także na campingach oraz polach namiotowych. Wyposażenie łazienek oraz urządzenia sanitarne użyteczności publicznej tego typu również musi cechować się trwałością, starannością oraz bezawaryjnością.

Konieczne akcesoria do łazienek publicznych 

 Akcesoria do łazienek publicznych renomowanych producentów to niezwykle duży asortyment produktów przeznaczonych do wyposażenia toalet publicznych. Dla zaoszczędzenia przestrzeni i zaplanowania przestronnej toalety publicznej, niezbędne są akcesoria do toalet, które umożliwią zachować ład oraz prządek, bez wprowadzania chaosu. Wyposażenie toalet ogólnodostępnych związane jest z aranżacją miejsca oraz powierzchni w nich, toteż znajdziemy tutaj między innymi miejsce do przewijania noworodków, dozowniki do dezynfekcji, dozowniki nasadek sedesowych, zasobniki na foliowe woreczki oraz zasobniki na torebki sanitarne. Urządzenia sanitarne gwarantują poukładaną powierzchnię łazienki oraz łatwe utrzymanie jej w higienicznej czystości.

Nieodłącznym elementem każdej łazienki ogólnodostępnej są dozowniki do dezynfekcji. Powinno się przypilnować, aby akcesoria do łazienek publicznych a także urządzenia sanitarne zrobione były przez cenionych producentów, gdyż mamy wtedy pewność, że będą one najlepszej jakości. Zazwyczaj tańsze wyposażenie łazienki jest jedynie pozorne, ponieważ zakup u niesprawdzonego producenta okazuje się nieudany a urządzenia sanitarne awaryjne, przez co w niedługim czasie niezbędna stanie się ich zamiana na nowsze.

Normą stało się, że działają oddzielne toalety publiczne dla kobiet i mężczyzn. W damskich toaletach publicznychmontowane są miski WC, natomiast w sanitariatach dla mężczyzn również pisuary. 

Przy montowania pisuarów w toalecie trzeba oczywiście przeanalizować odstęp między nimi, tak, aby realne stało się wygodne korzystanie z nich. W momencie, kiedy w toalecie znajdują się dwa lub większa ilość pisuarów, zaleca się, żeby chociaż jeden z nich był zamontowany na takiej wysokości, tak aby także dziecko miało go użyć. Jeżeli rozchodzi się o miski WC należy zamontować je w kabinach odpowiednio dużych, by dawały nieskrępowanie ruchów. Dobrym rozwiązaniem są także specjalne haczyki łazienkowe, które dają możliwość na komfortowe zawieszenie okrycia wierzchniego. 

Zmorą damskich toalet stały się odwieczne kolejki. Najprostszym rozwiązaniem problemu wydłużonych kolejek do damskich toalet jest zamontowanie zwiększonej liczby kabin sanitarnych w toaletach dla kobiet. Związane jest to oczywiście z potrzebą przeznaczenia zwiększonej ilości miejsca na damską toaletę, co trzeba wziąć pod uwagę już na etapie projektowania.