Gorące dni w Polsce coraz częściej są trudne do zniesienia. Wiele ludzi decyduje się kupić klimatyzator, chcąc choć w niewielkim stopniu odpocząć od wysokimi temperaturami. Zazwyczaj klimat w naszym kraju nie jest przesadnie gorący, ale upały nie są szczególnym zjawiskiem. Klimatyzator w takie dni może bardzo ułatwić codzienne funkcjonowanie nie tylko obniżając temperaturę, ale również zmniejszają wilgotność. Montowanie klimatyzacji w domu stało się zjawiskiem tak powszechnym, że koszty urządzeń znacznie spadły, przez co coraz więcej ludzi może sobie na nie pozwolić. Czy warto rozważyć zakup klimatyzatora do domu? Jaki najlepiej wybrać? Czy klimatyzacja w domu nie jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka?

Co to jest klimatyzator? 

Bez względu na rodzaj klimatyzatora lub miejsca instalacji, jego zadanie jest jednakowe – zmniejszyć temperaturę powietrza i wilgotność. Wbrew opinii działanie klimatyzacji jest w miarę prostym procesem. Powietrze jest pobierane z pomieszczenia przez czynnik chłodniczy i pod postacią pary transportowane do sprężarki. Celem sprężarki jest zwiększenie jego temperatury i ciśnienia, a później w skraplaczu przekazuje ciepło. Kolejnym etapem jest przedostanie się czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny, gdzie gwałtownie spada temperatura. Generalnie można uznać, że sposób jego działania jest analogiczna do funkcjonowania lodówki. Część klimatyzatorów ma funkcję, która pozwala na odwrócenie procesu, dzięki czemu w zimniejsze dni można dogrzewać pomieszczenia przy użyciu tego samego urządzenia. 

Czy opłaca się zainwestować w klimatyzację?

Przed decyzją o instalacji klimatyzatora warto rozważyć wszystkie minusy i plusy. Wiele osób uważa, że klimatyzacja zduńska wola ma obecnie więcej plusów niż wad. Najistotniejsze z nich to:

 • Komfort termiczny – jest to podstawowe i najistotniejsze zadanie klimatyzatora, czyli wyregulowanie umiarkowanej temperatury powietrza. Poza termoregulacją klimatyzator reguluje także wilgotność. Nie należy zapominać, że duże temperatury i przesadna wilgotność są niebezpieczne dla osób z chorobami kardiologicznymi czy układu oddechowego. Wiele współczesnych klimatyzatorów jest w pełni zautomatyzowana, a więc samodzielnie kontroluje wcześniej zaprogramowane parametry.
 • Poprawa jakości powietrza – istotną kwestią jest to, że klimatyzatory zapewniają stały dopływ powietrza z zewnątrz, przez co ograniczona jest ilość drobnoustrojów w pomieszczeniu. Niektóre modele wyposażone zostały także w filtry powietrza, które troszczą się jak najlepszą jego jakość. Jest to parametr istotny zwłaszcza dla alergików czy astmatyków.
 • Jonizacja powietrza – jest to kolejna opcja, którą posiadają tylko niektóre klimatyzatory. Jonizacja powietrza może znacząco poprawić stan zdrowia.

Wady montażu klimatyzatora w domu

Z całą pewnością klimatyzator, jak i większość urządzeń oprócz zalet ma także pewne wady. Wiele osób niepotrzebnie martwi się o zagrzybienie urządzenia, które będzie rozsiewać szkodliwe zarodniki w domu. Nie jest to do końca prawdą, jeżeli właściciel klimatyzatora okresowo dba o jego czyszczenie i serwis. Wśród wad klimatyzatora można wymienić:

 • Koszty – klimatyzator od jakiegoś czasu stał się znacznie tańszy, aczkolwiek mimo to nie jest to mały wydatek. Również koszty montażu są stosunkowo wysokie.
 • Czyszczenie – aby klimatyzator nie miał niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie należy okresowo zlecać jego czyszczenie przez profesjonalny serwis. Niezbędne są również jego przeglądy, aby długo i bezproblemowo działał.
 • Miejsce – jedną z wad klimatyzatora jest to, że potrzebuje on stosunkowo sporo miejsca. Jest to pewien kłopot zarówno jeśli chodzi o klimatyzator montowany na ścianie, jak i przenośny.

Jakie są typy klimatyzatora

Na rynku dostępnych jest dużo odmian klimatyzatorów. Możemy podzielić je na kilka typów:

 • Klimatyzator typu split – jest to zdecydowanie najpowszechniejszy klimatyzator. Zbudowany jest on z dwóch składników: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ich popularność bierze się stąd, że są wydajne i nie za głośne. Wymagają one także stosunkowo niewiele miejsca na montaż.
 • Klimatyzator w wersji multisplit – są to klimatyzatory, które posiadają jedną jednostkę zewnętrzną, do której jest możliwość podłączenia wielu jednostek wewnętrznych. Dzięki temu jeden system obsługuje wiele pomieszczeń.
 • Klimatyzator przenośny – jak sama nazwa sugeruje nie jest to urządzenie na stałe montowane do ściany. Można dowolnie go przemieszczać – zazwyczaj taki klimatyzator posiada kółka. Minusem tego rozwiązania jest to, że urządzenie to znacznie gorzej chłodzi niż typu split.
 • Klimatyzator kasetonowy – rozwiązanie zazwyczaj instalowane w biurach. Jednostka wewnętrzna wbudowana jest w suficie podwieszanym.
 • Klimatyzator kanałowy – korzyścią tego rozwiązania jest dokładne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Jedno urządzenie może schładzać kilka pomieszczeń za pomocą kanałów.
 • Klimatyzator okienny – jest to dosyć stara odmiana klimatyzatora, która rzadko pojawia się w sprzedaży. Jak sama nazwa wskazuje instalowane są w oknie, niestety minusem jest duży hałas. 

Wybór klimatyzatora zależy od kilku czynników. Trzeba przemyśleć powierzchnię, liczbę pomieszczeń, i budżet. Oczywiście warto rozważyć także posiadanie odpowiedniego miejsca na instalację. Ważnym aspektem są także ewentualne dodatkowe funkcje urządzenia jak np. jonizacja powietrza, czy zamontowane filtry powietrza. Na rynku jest duży asortyment klimatyzatorów również takich przystosowanych do dużych pomieszczeń biurowych. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do zakupu tego typu urządzenia, można przemyśleć wypożyczenie klimatyzatora przenośnego, aby przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas.