W Polsce wprowadzone zostały wyznaczone okresy polowań na zwierzynę. W ustawie „Prawo łowieckie” i w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych zostały ustalony sposób zadośćuczynienia w momencie zniszczeń które zostały dokonane przez zwierzęta. Czy można jednak ochronić swoją posesję przed nimi

Nie zapominaj o zabezpieczeniu terenu

Ogrodzenie betonowe w Wielkopolsce jest najpopularniejszą metodą na ogrodzenie. Zadbaj także o betonową podmurówkę utrudniającą podkop. Jaka musi być wysokość tego płotu? Wysokość płotu powinna wynosić nawet 2-2,5 m. Gdy ogrodzenie będzie niższe to na przykład skoczna sarna będzie mogła je przeskoczyć. Nie zapominaj także aby druty były bardzo gęsto rozstawione, ponieważ w innym wypadku mały zając będzie mógł dostać się do ogródka. Z kolei duży dzik jest w stanie zniszczyć ogrodzenie. Jeśli więc się ich boisz to warto zainwestować w elektroniczne pastuchy. W jaki sposób one działają? Pastuchy wytwarzają pole magnetyczne, które zwierzę wyczuwa i będzie trzymać się z daleka.

Drzewa ogrodowe – jak je ochronić?

Bezsprzecznie taka zwierzyna jak sarna bądź jeleń lubią korę z drzew. Dlatego właśnie warto je chronić używając do tego:

– matę słomianą bądź wiklinową,

– osłonkę perforowaną dookoła drzewka,

– plastikową tubkę,

– wielokolorowe wstęgi na gałązkach.

Często także zagrożenie przyfruwa z powietrza. Ptaki lubią odżywiać się naszymi owocami i wydziobują nasiona. Jak się przed tym chronić? Ustaw strachy na wróble.