Przez wzgląd możliwość uzyskania różnych dotacji na panele fotowoltaiczne co roku rokiem rośnie zainteresowanie tym sposobem wytwarzania energii. Jest to przyjazne środowisku źródło energii, które oprócz tego pozwoli na znaczne oszczędności na opłatach za prąd. Każdy właściciel domu jednorodzinnego może stać się posiadaczem paneli. Ich montażem trudnią wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które w planach biorą pod uwagę wiele potrzebnych parametrów, a także dopasowują najlepsze miejsce na montaż paneli słonecznych. Najczęściej przez wzgląd na komfort są one montowane na dachach domów, ale można je umieścić w innych miejscach takich jak stelaże naziemne, dachy garaży, a także dachy altan. Gdzie jeszcze warto zamontować fotowoltaikę w Gdańsku? Czy ulokowanie ich na gruncie nie wpłynie negatywnie na ich wydajność? 

Gdzie najlepiej umieścić instalację słoneczną?

Odpowiednie wybranie lokalizacji na montaż paneli słonecznych ma ogromny wpływ na ich efektywność. Poszukując firmy, która zajmie się instalacją warto skorzystać z doświadczenia fachowców w kwestii doboru nie tylko ich mocy, ale także właściwego miejsca. Istotne, żeby w miarę możliwości zapewniony był jak najdłuższy dostęp do promieni słonecznych. Zależnie od pory roku zmienny jest kąt padania promieni, z tego powodu odpowiedni dobór miejsca zależy od lokalizacji. Takim przykładem może być Białystok w województwie podlaskim, gdzie według badań największą efektywność produkcji prądu można uzyskać w maju, czerwcu i sierpniu, najmniejsza natomiast od listopada do marca.

Tego typu uwarunkowania trzeba rozważyć decydując się na montaż fotowoltaiki. Panele słoneczne najlepiej jest zamontować na otwartej przestrzeni z wykierowaniem na południe. Optymalny kąt nachylenia to 30 – 45 stopni. Warto wspomnieć, że zwiększenie kąta nachylenia może przynieść znaczne straty energii. Panele fotowoltaiczne najczęściej instalowane są na dachach budynków, przez co kąt pochylenia podyktowany jest przez konfigurację dachu. Zazwyczaj, gdy nie ma możliwości umieszczenia paneli na dachu, warto wziąć pod uwagę montaż na południowej ścianie budynku. Alternatywą może być również umieszczenie ich na odpowiedniej konstrukcji na gruncie. Warunkiem jest jednak duża przestrzeń bez budynków czy drzew w pobliżu. Należy pamiętać, że drzewa nawet takie, które bezpośrednio nie zasłaniają konstrukcji, mogą mieć niekorzystny wpływ ze względu na spadające liście.

Dlaczego warto rozważyć montaż paneli słonecznych na ścianie budynku?

Z pewnością najbardziej popularnym sposobem montażu paneli słonecznych jest położenie ich na dachu domu. Jednakże niekiedy nie jest to możliwe i trzeba przemyśleć inne rozwiązania jak na przykład rzadko stosowany montaż na ścianie budynku. Zasada działania paneli pozostaje taka sama jak w przypadku tradycyjnego umiejscowienia na dachu. W jakich przypadkach warto rozważyć ten sposób? Zazwyczaj właściciele domów decydują się na niego w następujących sytuacjach:

  • konstrukcja dachu nie pozwala na ułożenie na nim paneli,
  • właściciel chce powiększyć ilość paneli, ale nie ma więcej miejsca na dachu,
  • dach jest stosunkowo niewielki i nie da się na nim zainstalować wszystkich potrzebnych paneli.

Niewątpliwą zaletą tego typu montażu jest powiększenie ich efektywności w okresie zimowym, kiedy słońce położone jest nisko nad horyzontem. Inwestorzy decydujący się na montaż paneli na ścianie często jako zaletę wskazują nowoczesny wygląd budynku, który nadają mu panele. Takie położenie paneli słonecznych umożliwia również ich konserwację i czyszczenie przez wzgląd na łatwiejszy dostęp do nich. Oczywiście to rozwiązanie posiada także wadę. Pomimo tego że produkcja prądu w okresie zimowym jest zwiekszona, to wydajność biorąc pod uwagę cały rok jest zmniejszona o 72 % w porównaniu do kklasycznego sposobu montażu. 

Czy warto inwestować w panele słoneczne wolnostojące?

Panele na gruncie są dobrym rozwiązaniem, kiedy posiadamy wolny kawałek gruntu. Niestety, koszt ich montażu jest o wiele wyższy niż w sytuacji klasycznego montażu. Dzieje się tak, ponieważ panele na gruncie wymagają specjalnej konstrukcji, która utrzyma je w odpowiednim nachyleniu. Niewątpliwą zaletą jest ich większa efektywność, szczególnie, kiedy inwestor zdecyduje się na uzbrojenie ich w system nadążny, który przekręca panele w kierunku słońca.